#ef7e12

ChatGPT ile Çeviklik Üzerine

Cihan Demir // Allianz Türkiye – Çevik Takım Üyesi

2022’ye damgasını vuran yapay zeka botları Midjourney ve Dall-E’den sonra geçtiğimiz günlerde OpenAI'ın Microsoft Azure platformu üzerinde eğittiği ChatGPT robotunun 3.5 versiyonu yayınlandı.

ChatGPT, web tarayıcısıyla ücretsiz kullanılabilmesinin de etkisiyle bir haftadan kısa bir süre içerisinde 1 milyon kullanıcıya ulaştı ve deyim yerindeyse yer yerinden oynadı.

Sadece sorulara cevap vermekle kalmayan, sohbet de edebilen ChatGPT, bugün neredeyse sihir olarak tanımlanabilecek özelliklere sahip. Gelişeceği birçok alan olmasına rağmen şimdiden Google'ın yerini alacağı da öngörüler arasında.

Duymadıysanız ya da denemediyseniz çok şey kaçırıyor olabilirsiniz çünkü herkese açık olan bu robotu tecrübe etmek ve bu çılgınlığa şahit olmak tamamen ücretsiz. 

Matematik denklemi çözme (üniversite sınavındaki paragraf sorularını da çözebiliyor), kod yazma (çalışmayan kodu verdiğinizde nasıl düzeltebileceğiniz konusunda yorum yapıyor), makale yazma (vize başvurusu için dilekçe yazdıran bile var), sınıflandırma, çeviri, tavsiye gibi özellikleri olan bu robot, bizi gelecekte nereye doğru gittiğimizi çok ciddi bir şekilde düşünmeye sevk ediyor.

ChatGPT'nin kabiliyetlerinden biri de, Joker’deki mükemmel performansından da hatırlayabileceğiniz Joaquin Phoenix’in başrolünü oynadığı 2013 yapımı Her filmindeki gibi soru cevap şeklinde ilerleyebilmek ve sohbet etmek. Ben de bu fırsatı bulmuşken çevik çalışma konusunda biraz sohbet etmek istedim. Daha ilkel seviyede olsa da iletişim, problem çözme, değişim, adaptasyon, dayanıklılık (resilience) ve kırılganlık (fragile) konularında dört farklı soru sordum ve toplam 20 öneri verdi.

Yabancısı olmadığımız ama zaman zaman hatırlamakta faydası olan bu önerileri aşağıdaki sohbette bulabilirsiniz. 

Ne dersiniz? Sizce ChatGPT, çevik çalışma prensibiyle ilgili bize neler öğretecek? 

 

soru 1
soru 2
soru 3

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.