#ef7e12

Scrum Guide’ın En Güncel Hali Karşınızda!

Müge İrfanoğlu // Çevik Koç - Allianz Türkiye

Çevik organizasyonumuzdaki en kritik referans noktalarımızdan biri olan Scrum Guide 3 senelik aradan sonra güncellendi.

Allianz Türkiye’de, çevik organizasyonumuzda tüm tribe’larımız ve birçok takımda Scrum çerçevesini kullanıyoruz. Çalışma yöntemimizi belirlerken, rol, eser ve etkinlikler konusunda referansımız Ken Schwaber ve Jeff Sutherland tarafından kaleme alınan Scrum Guide. Bu ikili 3 senelik bir aranın ardından, değişen ihtiyaçlar ve alınan geribildirimler sonucunda Kasım 2020’de Scrum Guide’ı güncelledi.

Peki bu güncellemede neler değişti? Anlatalım…

 1. Scrum Guide basitleşti. Yaklaşık yüzde 30 kısalan metinde, metnin özü değiştirilmeden, daha az kuralcı, daha yalın bir yapıya dönüldü. Metnin daha odaklı, daha az tarifleyici olması amacıyla bazı yerler bilerek eksik bırakılmış gibi.
 2. Tam bize göre bir değişiklik yapıldı: Scrum’ın çerçevesi yazılım odaklı olmaktan uzaklaşıp, “Business Agility” yani yazılım dışındaki takımları da odağına alan bir metne dönüştü. Yazılımla ilgili ifadeler azaldı, “ürün” kavramı daha kapsayıcı hale geldi.
 3. Roller’de yaşanan değişiklikler: 
 • Development Team yerine “Developers” ifadesi kullanılmaya başladı. Artık sadece yazılımcılar değil çıktı üreten tüm takım üyeleri kast ediliyor. Böylelikle takım içinde takım algısını ortadan kaldırmak hedefleniyor.
 • Scrum takımının 10 kişi veya daha az olması gerektiği rehbere eklenmiş durumda.
 • Scrum Master’lar için “hizmetkâr lider” tanımı kaldırıldı. Artık organizasyona hizmet sağlayan gerçek lider olarak tanımlanıyorlar. 
 • Takımlar, otonominin önemini vurgulamak için “self-managing” şeklinde ifade ediliyor. 

4. Etkinlikler kısmında yaşanan değişiklikler:

 • Sprint Planlama etkinliğinin kapsamı genişletildi: Ne, Nasıl ve Neden sorularına cevap alınması hedefleniyor. Örneğin: Neden: Bu Sprint Neden Değerlidir? Ne: Bu Sprint’te ne tamamlanabilir? Nasıl: Seçilen iş nasıl yapılacak?
 • Daily’lerde cevapladığımız 3 soru artık Scrum Guide 2020’de yok. Bu sorular şunlardı: Dün ne yaptım? Bugün ne yapacağım? Bir engelim var mı? Ancak daha iyi soruları bulana kadar bir süre daha bunları kullanmayı sürdüreceğiz.

5. Eserler kısmında yaşanan değişiklikler:

 • Her eser için neyi taahhüt ettiğimiz açık şekilde metinde yer aldı.
 • Product Backlog için Product Goal
 • Sprint Backlog için Sprint Goal
 • Increment için Definition of Done

6. Product Goal tanımı da bu güncellemeyle hayatımıza giriyor. Product Goal, Product Backlog içinde yer alan, Scrum takımına ürünün gelecekteki durumunu gösteren uzun vadeli bir hedef olarak anlatılıyor.

7. Artık bir sprint içinde birden fazla Increment olabilecek.

8. Ve hepinizin gözü kapalı kullanabildiği DoD’nin tanımı ve amacı netleştirilmiş.

Kısa bir özetini sunduğumuz bu değişiklikler sistemimizi kökünden sarsacak kadar büyük değil. Ama yavaş yavaş iş yapış modelimizi bu yeni prensiplere paralel olarak şekillendireceğimiz ortada.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler için ilave okuma, izleme önerilerimizi de paylaşalım:

Scrum Guide’ın iki yaratıcısından biri olan Jeff Sutherland, Kasım 2020’de Agile Turkey Summit 2020’ye konuşmacı olarak katıldı ve Scrum Guide’da neden değişiklikler yaptıklarına da değindi. Konuşmayı bu linkten dinleyebilirsiniz.

Scrum Guide 2020’nin Hem İngilizce hem Türkçe haline de bu adreslerden ulaşabilirsiniz.

2020 - English / 2020 - Türkçe 

Son söz: PSM1, PSPO1 vb. Scrum.org sertifika sınavlarına girecek olanlar için bir hatırlatma yapalım. 9 Ocak 2021’e kadarki sınavlarda 2017 versiyonu geçerli olacak. Ardından, bu sınavlarda son hali devreye girecek.

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Yorumlar

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.