#ef7e12

Hayatı Değiştiren Sorular Sormak

Feral Sunar // Allianz Türkiye - Çevik Koç

Sorduğumuz sorular, hayata bakış açımızı da değiştiriyor. Sadece iş hayatımız değil özel hayatımızda da doğru cevapları almak için doğru sorular sormak önemli. Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir kitabı, bana yıllardır aynı soru kalıplarını kullandığımı ve sorularla hayatı değiştirebileceğimi fark ettirdi.

Allianz Türkiye Çevik Ofis olarak her yılın başında takımlarımızdan birkaç gün izin isteyip kendi içimize döneriz. Bu birkaç gün, bazen yıl boyunca hayal ettiğimiz bir eğitim, bazen de Çevik Ofis backlogumuza odaklandığımız bir çalıştay ile geçer. Bir süredir okumayı isteyip de bir türlü elime alamadığım “Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir” kitabıyla da yolum işte böyle bir çalıştay sonrası kesişti.

Kitabın tanıtım bülteninde şöyle diyor: “Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir bir iş masalı olmasına rağmen, etkisi iş dünyasının çok dışına uzanıyor. Tıpkı hikayemizin ana karakteri Richard'ın ve Susan'ın keşfettiği gibi, iş ortamlarında son derece etkili olan aynı prensiplerin özel hayatlarımızdaki ilişkilerimizi de büyük ölçüde iyileştirmemize yardımcı olabildiğini kendiniz göreceksiniz.” Tanıtım bülteninde yazdığı gibi, kitap bir işyeri hikâyesi aslında. Ana karakter Richard elinde istifa mektubu ile girdiği CEO’nun odasından bir “yönetici koçu” ile görüşmesinin iyi olacağı tavsiyesi ile çıkıyor. Ayaklarını sürüyerek gittiği görüşme Richard’ı soruların gücü ile tanıştırıyor. Yazar Dr. Marilee Adams, Richard’ın yaşadıkları aracılığıyla kendimize ve başkalarına akıllıca sorular sorarak, düşünce, eylem ve sonuçları dönüştürmek için geliştirilmiş bir araçlar sistemi olan “soruların gücüyle düşünme” sistemini aktarıyor. Hikâyenin en değerli kısmı ise Richard’ın bu tanışma ile sadece kariyerini değil, yıkılmakta olan evliliğini de kurtarması. İş ortamlarında etkili olan aynı prensiplerin diğer tüm ilişkilerimde de benzer etkiyi gösterebilecek olması kitabın bendeki etkisini ister istemez yukarı taşıdı.

İş ve Özel Hayatınızda Kullanmanız İçin 10 Güçlü Araç
1. Gözlemci Kimliğinizi Güçlendirin
2. Seçim Haritası’nı Rehber Olarak Kullanın
3. Soruların Gücünü Eyleme Geçirin
4. Öğrenici ve Yargıç Zihin Yapılarını Birbirinden Ayırın
5. Yargıçla Dost Olun
6. Varsayımları Sorgulayın
7. Geçiş Sorularından Yararlanın
8. Öğrenici Ekipler Yaratın
9. Soru Fırtınası’yla Çıkışlar Yakalayın
10. Başarı İçin 12 Soru’yu Sorun

Dr. Marilee Adams, kitabın son bölümünde, iş dışında özel hayatta da işe yarayacak 10 güçlü aracı hayatımıza taşımak için yapabileceğimiz en az bir tane uygulama önerisi vermiş. Örneğin bir numaralı aracı hayatımıza daha fazla katabilmek için “telefonun çalmasına izin vererek olduğun yerde sakince kalmak” sanırım en zorlanacağım önerilerden biri.

Bu kısa girişten sonra gelelim kitaptan bana kalanlara…

Bana kalan 1: Sebebi ne olursa olsun tepkilerimi seçme gücüne sahibim.

Anda kalarak sakin ve soğukkanlı bir şekilde gözlemci modunda olmak pazarlıklarda, görüşmelerde, karar vermede, baskı altında etkili bir şekilde hareket etmede ve başkalarıyla iyi ilişkiler kurmada inanılmaz bir beceri. Bir numaralı “Gözlemci kimliğinizi güçlendirin” aracı tam da bu noktada işinize yarayabilir.

Bana kalan 2: Geçiş soruları, yaşadığım bir olayın yönünü tamamen değiştirebilir.

Sizi seçim haritası ile tanıştırayım.

Görselin bir kopyası buzdolabımın kapağında asılı, diğer kopya ajandamın içinde. Kendimi yargıç modunda hissettiğim anlarda göz ucu ile bakmak beni yolda tutuyor.

Bana kalan 3: Başlarda soru bulmakta zorlanabilirim; o zaman gelsin hayat kurtaracak 12 soruluk liste:

 Ne istiyorum?
 Seçimlerim neler?
 Hangi varsayımlarda bulunuyorum?
 Ben ne için sorumluyum?
 Bunun hakkında başka nasıl düşünebilirim?
 Diğer kişi ne düşünüyor, hissediyor ve istiyor?
 Eksik veya kaçındığım bir şey var mı?
 Bu kişiden/durumdan/hatadan/başarısızlıktan, başarıdan ne öğrenebilirim?
 Hangi eylem adımları en mantıklı?
 Hangi soruları sormalıyım?
 Bunu nasıl kazan-kazana dönüştürebilirim?
 Ne mümkün?

2021 yılında başlayan bireysel koçluk yolculuğumda bolca pratik yaptığım soru kalıplarının benzerlerine bu listede rastlamak öğrendiğim bir bilginin sağlamasını yapmak gibiydi, beni iyi hissettirdi.

Bir çırpıda okuduğum kitaptan bende kalanlar bunlar; daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız kitabı okumanız gerekecek.

Keyifli okumalar …

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Kaynak: Sorularınız Değişirse Hayatınız Değişir, Dr. Marilee Adams, Beyaz Yayınları, 2018

Dr. Marilee Adams Inquiry Institute kurucusu ve Soruların Gücüyle Düşünme’nin yaratıcısıdır. İnsan ve toplum, kişisel gelişim kategorilerinde eserler yazmıştır. Dünyanın önde gelen şirketlerinden bazıları için bir düşünce lideri, danışman, yönetici koçu ve profesyonel konuşmacı olarak, sık sık Baş Soru Müdürü olarak anılır. Çalışmaları merak ruhunu dünyanın her yerinde kullanılan pratik, gerçekçi, güçlü ve kullanıcı dostu soru becerilerine ve araçlarına dönüştürmüştür. Dikkatini iş dünyası ve organizasyon verimine çevirmeden önce de 25 yıldan uzun süre psikoloji terapisti olarak çalışmıştır.

Yorumlar

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.