#ef7e12

Çeviklikle İlgili Önyargılar

Feral Sunar // Allianz Türkiye - Çevik Koç

Çevik çalışma sistemi, önerdiği değişim nedeniyle ilk bakışta bazı çekinceler yaratıyor olabilir. Ama bu çekinceler sizi ilk adımı atmaktan alıkoymamalı. Gelin önyargıları beraber ortadan kaldıralım.

Her konu gibi çeviklikle ilgili de sık duyulan çok sayıda önyargı var. Bu işe başlamadan önce ne yalan söyleyeyim, birkaç tane de bende vardı. Sanıyorum bu önyargılar, biraz da bilinmeyene karşı bir savunma sistemi. İçine girdikçe, deneyimledikçe bendekilerin hepsi birer birer kayboldu. Şu an geleneksel yapıda çalışmaya dönmek hiç cazip gelmiyor.

Birlikte çalıştığımız çevik takımlardan aklımda kalan bazı önyargıları sizlerle paylaşmak istiyorum. HEY!’e adım atarken faydası olacağına inanıyorum.

“Çeviklik bizde çalışmaz”: Hiçbir organizasyonel yapı o kadar da özel değil. Çevik çalışma modeli dünyada pek çok farklı yapıda çok da iyi çalıştı. Muhtemelen sizde de iyi çalışacaktır.

“Bu bir kültür işi”: Aslında tam da değil. Daha çok bir uygulama ve disiplin işi. “Kültür işi bu, çalışanları eğitemeyiz” diye düşünmek değişimi imkânsız kılacaktır.

“Çevik çalışmaya başladık ama hayatımızda çok da bir şey değişmedi”: Tabii ki değişmedi. Çünkü daha ilk sprinti koşuyorsunuz. Deneyimlerimiz en azından 10’uncu sprintten sonra takımın çok net bazı değişimleri hissettiğini gösteriyor.

“Ama biz zaten çevik çalışıyoruz”: Gerçekten mi? Hiç sanmam. “Müşteri nerede o zaman?”,  “Takım hızını ölçüyor musunuz?” benzeri pek çok soruya daha olumlu cevap vermeniz gerekir.

“Daily’ler çok mekanik”: Tam da değil. Daily’ler çevik takımların her gün yakaladığı bir ‘hizalanma’ fırsatı. 15 dakikalık sürede bitmeyip, uzaktan çalışma dünyasında bir de kamera açılmıyorsa biraz mekanik hissettiriyor olabilir. Bunu değiştirmek elimizde.

“Hiyerarşi öyle kolay kolay kalkmaz”: Doğru ana hedefimiz hiyerarşiyi ortadan kaldırmak değil zaten; hiyerarşiden arınmış bir düşünce yapısını oluşturmak. Çünkü yeni fikirler, özgürce herkesin fikirlerini paylaşabildiği çalışma ortamlarında daha kolay filizleniyor.

Bunlara benzer pek çok önyargı daha vardır mutlaka. Ama merak etmeyin, hepsinin çözümü ve cevabı var.

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.