#ef7e12

Nedir Bu ‘Retrospektif’in Önemi?

Emel Yayla - Çevik Koç // Allianz Türkiye

Çevik çalışma sistemimiz HEY! yaptığınız işin daha iyiye evrilmesi için bize çeşitli yöntemler öneriyor. Bunlar arasında en sık kullanılanlardan birisi Retrospektif. Gelin kendisini ve önemini konuşalım. 

Çevik çalışma sistemi, takımların sorunları çözmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için retrospektif toplantılarını teşvik ediyor.

Önce tanımına bakalım. Sözlüğümüz “Takım üyeleri takım dinamiklerini, bir ekip olarak nasıl daha etkili çalışabileceklerini tartışır ve geliştirici çözümler için aksiyon planları oluşturulur. Sprint retrospektif toplantısında sürece odaklanılır,” diyor. 

‘Sprint Retrospektif’ işte, takımın ‘sprint'e tekrar bakmasını, kendisini denetlemesini ve gelecekteki sprintlerde kullanılabilecek iyileştirmeleri planlamasını sağlıyor.

Bu toplantılarda takım Sprint’i, bireyler, etkileşimler, süreçler, araçlar ve ‘Bitti Tanımı’ açısından gözden geçirir. Küçük şeyleri birlikte bularak ve düzelterek uzun vadede daha keyifli çalışan, daha fazla değer yaratan takım haline gelirler bu şekilde.

Bu toplantı, ‘review’ sonrası, planlamanın hemen öncesinde yapılır. Sadece takıma özeldir ve dışarıdan katılımcı kabul edilemez. Süre kısıtı vardır. Toplantının sonunda aksiyonlar belirlenmesi ve en az bir tanesinin ‘sprint backlog’a alınması önerilir.

Retrospektifi tanıdığımıza göre faydalarına gelelim.

 

  • Başarıyı kutlamak ve başarısızlıklar üzerine düşünmek için ortam sağlar.
  • Pozitif ve paylaşımcı atmosferiyle, katılımı ve görüşlerin paylaşılmasını teşvik eder.
  • Toplantı sırasında hiyerarşi olmaksızın, rol ve sorumluluklardan, yapılan işten bağımsız tüm takım üyelerine eşit söz hakkı verilir.
  • Takım üyeleri, bir sonraki ‘sprint’e dahil edilecek iyileştirmeler üzerinde konuşup, tartışır.
  • Takım içerisinde küçük adımlarla sürekli iyileştirmeyi teşvik eder, şirket genelinde sürekli iyileştirme kültürünün yaygınlaşmasını destekler. 
  • Toplantıdan maksimum faydayı sağlamak ve katılımı artırmak için çeşitli teknikler kullanılabilir. 
  • Bu sayede yaşanan sorunların kök nedenine inmek, tüm takımı aynı noktaya getirmek, görselleştirmek, yeni fikirler oluşturmayı kolaylaştırmak mümkün olur. 
  • Hem de daha renkli ve eğlenceli bir toplantı meydana gelir. 

 

Şimdi sizlere en popüler retro tekniklerinden kısaca bahsedeceğim;

Başlat-Durdur-Devam et: En popüler yöntemlerden biridir, takımların işbirliğini, süreçleri ve sonuçları iyileştirmek için gerçekleştirebilecekleri somut eylemlere odaklanmalarına yardımcı olur. 

Yelkenli retro: Bir takımın engelleri, riskler, iyi uygulamalar ve ekibin nereye gitmek istediği hakkında düşünmesini sağlar.

Kızgın-Üzgün-Mutlu: Takım üyeleri üzerindeki duygusal etkilerinden yola çıkarak uygulama, davranış, iletişim ve ilişkilerin üzerine odaklanmayı sağlar.

Çok sayıda tekniğin yanı sıra takımın ihtiyaçlarına göre tüm bu etkinlikler farklılaştırılabilir, özelleştirilebilir ve ortaya daha eğlenceli, hedefine uygun, oyunlaştırılmış uygulamalar çıkabilir. Çevik Ofis olarak birlikte çalıştığımız takımlarla bunu sık sık deneyimliyoruz.

Sonuç olarak süreci daha iyi hale getirmek, takıma mutluluklarını, hoşnutsuzluklarını ve önerilerini ifade etme şansı vermek, sürekli iyileştirmeyi teşvik etmek için Retrospektifler vazgeçilmez toplantılardır.

İlave okumalar yapmak isterseniz, bu kaynaklara bir göz atabilirsiniz.

 

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.