#ef7e12

Her Şey İyi Bir ‘Daily’ İle Başlar

Gökhan İbili // Allianz Türkiye - Çevik Koç

İlk scrum kılavuzundan itibaren Daily Scrum ritüelleri çevik çalışma metodolojisinin önemli sac ayaklarından biri oldu. Doğru yapıldığında, takım olma yönünde hızlandırıcı etkisi olmakla birlikte çevik çalışma sürecine katkısı ayrılan zamana göre çok yüksektir. 

HEY! Sözlük’e göre ‘daily scrum’ın tanımı şudur:

“Tüm Squad üyelerinin katıldığı, en fazla 15 dakika süren, gün içerisinde yapılacak işler hakkında karşılıklı bilgi verilen bir ritüeldir. Kasım 2020 de güncellenen Scrum kılavuzunda  takımları özgür bırakacak şekilde daily scrum için içerik yönlendirmesi kalkmıştır. Halen uygulanan yöntemler arasında en çok kullanılan, iyi bir pratik örneği olarak, daily’lerde her takım üyesi kendi sırası geldiğinde

1) Squad’ın sprint hedefine ulaşması için dün ne yaptım?

2) Squad’ın sprint hedefine ulaşması için bugün ne yapacağım?

3) Beni veya squad’ı sprint hedefine ulaşmaktan alıkoyacak bir engel görüyor muyum? sorularına cevap verir.”

Bu kısa toplantıların amacı tüm ekibin koşulacak sprintin hedefine uygun ilerlediğini görmesi ve gerekirse yapılacak değişiklikleri kararlaştırmasıdır. Böylelikle süreçler yalınlaşır, karmaşık durumlar günlük parçalara bölünerek basitleştirilir. Karar vermek için gün içerisinde yapılması gereken toplantı trafiği azaltılır. Hızlı karar verme mekanizması devreye girer. Takım içi iletişim seviyesi ve bilgi paylaşımı artar. Olası engeller daha hızlı tespit edilir ve zamanında çözüm üretilir. Tüm bu özellikleriyle, değişimlere karşı takımın hızlı adaptasyonu sağlanır.

Peki ‘daily’ler 5 scrum değerine nasıl temas ediyor? Gelin inceleyelim:

Cesaret: Daily’ler dünden bugüne yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızı açık şekilde ifade ettiğimiz, problemli noktaları ifade edebildiğimiz ortamdır. Hata yapmak ve hatalardan öğrenmek çevik kültürün bir parçası olduğundan sorumluluk almaktan korkmadığımız, elimizi taşın altına koymaktan çekinmediğimiz toplantılardır.

Odak: Sprintin amacına uygun hareket edildiğinden emin olduğumuz yer olduğunda, odağın dışına çıkılması halinde en fazla ertesi gün sabahtan tekrar takım rotasına dönmemizi sağlayan hizalayıcıdır.

Taahhüt: Her gün bir önceki gün yapmayı taahhüt ettiğimiz geliştirmeleri yapıp yapamadığımızı anlatabildiğimiz, doğru tahminler yapamadığımızda bir sonrakinde daha iyisini yapabilmek için fırsat sunulan platformdur.

Açıklık: Olanı olduğu kadar anlatırız. Bir problem olduğunda bunu rahatlıkla konuşur çözümün ortağı oluruz. Sorun olan yerlerde bir suçlu aramaktan çok takım olarak çözüm üretme çabamız olur. Açıklık takım içerisinde güven ortamının oluşmasının öncüsüdür.

Saygı: Birbirimizi dinleriz. Başarıların, takım başarısı olduğu bilinciyle hareket ederiz. Koşullarımız gereği yüz yüze olmasa da kameralarımızı açar, günün hepimize pozitif enerji verecek şekilde başlaması için elimizden geleni yaparız.

Son olarak ‘daily’lerde yapılan hatalara değinerek sözümü tamamlayayım.

Daily, problem çözme ortamı değildir. Zaman zaman konuşmalarımızı detaylandırır, konuyu çözme gayretine gireriz. Bu noktada alınacak aksiyon, engelleri belirleyip gerekiyorsa daha uzun konuşmak üzere başka bir zamanda ilgilileri toparlamak ve çözüme başka zaman diliminde karar vermektir.

Çevik takımlarda yönetici kavramı ve unvanlar geçerli olmadığından burası hiyerarşide üstümüzde olan kişilere işler hakkında güncelleme yaptığımız bir yer değildir. Sprint hedefi dışında yapılan toplantılarla ilgili özet bilgiler başka zeminlerde aktarılmalıdır.

Benzer bir mantıkla yöneticilerin takım üyelerine iş atadığı ortam da değildir. Kendi kendini yöneten (otonom) takımlarda takım üyeleri kendi işlerini ve sorumluluklarını bilir ve işin gereğini yapmaktan geri durmaz.

Başka bir takım üyesi konuşurken kendi aramızda başka bir problemi çözme yeri de değildir. Scrum değerlerinden saygı, konuşan takım üyelerini içtenlikle dinlememizi ve o an gerçekten orada olmamızı gerektirir.

Her takım üyesi anlatacaklarını 2-3 dakikada tamamlamakla yükümlüdür. 15 dakikayı geçen ‘daily scrum’lar zaman kuralının ihlâl edildiğini ve bir şeylerin hatalı yapıldığını gösterir.

Bir daily sadece günlük 15 dakikanızı alır, doğru yapıldığında takımınıza çok değer katar.

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.