#ef7e12

Günlük hayatta “agile” olmak!

Allianz Türkiye – Çevik Ofis

Çevik çalışma metodu sadece iş yaşamında değil, günlük hayatta da “Nasıl çıkacağım bunca işin içinden” dediğin anlarda yardımına koşabilir. Yeter ki; önceliklendir, parçalara böl ve aksiyon al. Evde nasıl “agile” olursun, gel birlikte bakalım.

İster öğrenci, istersen de çocukların ev işlerine katılımı için kafa yoran ebeveyn ol, çevik metot -kişisel gelişimin dahil- planlama yapman gereken her konuda öğrenimlerle dolu…

Aslında bir yazılım geliştirme prensibi olarak ortaya çıkan ve hızla günlük hayata yayılan, bizim HEY! adını verdiğimiz çalışma metodunun temelinde, yapılması gereken işlerin iyi bir planlamayla ufak, ulaşılabilir ve anlamlı parçalara ayrılması yatıyor. Devamında da geri dönüşü en yüksek olacak biçimde bu parçaların sıralanması fikri var.

Gelin bunu günlük hayattan örneklerle açıklayalım…

Çocukları ev işlerine dahil etmek

Yapılacaklar listesindeki her işin hayati önemde olduğunu düşünmek, insanların doğası gereği, olağan bir şey. Bu anlaşılır bir durum. Ama tüm işleri yapmaya yetecek vakit yoksa, bunları önem sırasına koymak da bir o kadar kritik.

Formül basit: Düzene koy, stresini azalt ve görevleri tamamla.

Şimdi bir anne ya da baba olduğunu farzedelim.

Önündeki listede çocuklarının yapması gereken 10 iş var. Ama normal şartlarda bu işlerin ancak 2 tanesini yapabilecek durumdalar. Böyle bir durumda yapacağın ilk şey, önceliklendirmeyle en kritik 2 işi belirlemek. Ve bunları listelemek.

Bunu yaparken bir kart hazırlayabilirsin; Agile dünyada biz buna “Kanban Kartı” diyoruz.

Peki bunu nasıl yapacaksın?

Önce bütün görevleri parçalara bölerek listeleyeceksin.

Mesela odayı toplamayı, “Önce kullanmadığın oyuncaklarını ayır”, “Kalanları dolaba koy”, “Ardından odanı düzenle” şeklinde bölebilirsin.

Ya da sabah okula gitmeden önce kendi kendilerine hazırlanmaları için yapmaları gerekenleri sıralarsın: Yüzünü yıka, dişlerini fırçala, kahvaltını yap, üzerini giy, odanı topla, çantanı hazırla…

Görevler yerine getirildikçe hem çocukları ev işine dahil eder hem de onların kendi sorumlulukları olan işleri yapmalarını sağlarsın.

Herkes üzerine düşeni yapınca da mutlu son yaşanır: İletişim artar, stres azalır ve herkes mutlu olur. Ancak bu mutluluğu sürdürmenin yolu Çevik metotta olduğu gibi düzenli toplantılar yapıp, sorunları ve hedefleri önceden tespit etmekten geçer.

 

Spora dönmek, dil öğrenmek, hobi edinmek ya da düğün organizasyonu yapmak: Çare Agile

Sadece evini paylaştığın insanlarla uyumlu bir hayat için değil kendi hayatını huzurlu hale getirmek için de Çevik metodu kullanabilirsin.

Spor yapabilmek için vakitsizlikten şikâyet ederken, gün içerisindeki diğer işlerini iyi planlar ve önceliklerini belirlersen, nereden bulduğunu şaşırdığın vakti yaratabilirsin.

Ya da iş yoğunluğundan dil öğrenmeye fırsat bulamadığını düşünürken, iyi bir planlamayla kendini geliştirecek zamanı bulabilirsin.

Evlenenlerin hayatlarında derin izler bırakan “Evlilik süreci”ni ele alalım şimdi de.

Bu büyük günü planlarken ilk başta “her şeyin en ince ayrıntısına kadar ben ilgileneceğim” fikriyle yola çıkılır. Liste uzar, yapılacak çok iş vardır.

Ama durumu değerlendirdikçe, yapılacak işler daha küçük görevlere dönüşür: Önem sırasını belirleyip ilerlerseniz stresiniz azalır, daha mutlu olursunuz.

İnsan doğar, büyür ve karar verir

Hayatımızın her anında kararlar verir ve bu kararların sonucunu yaşarız. Kısa-uzun vadeli kararlarımızın hepsinde çevresel faktörlerin etkisinin olduğu gibi bizim kendimize çizdiğimiz yolun da etkisi vardır.

Hayatımızda neyin önemli, neyin öncelikli olduğunu da tıpkı günümüzü planlar gibi belirleyebiliriz. Önemli olan ve odaklanman gereken şey ne? Karar ver. Yapılacak listesinde çentik atmak yerine, tamamlanacak iş hangisiyse ona odaklan. Değişen şartlara göre kararını gözden geçirmen gerektiğini hatırla.

Bunları yaparken;

  • Kararlarında tereddüt etme
  • Şartlara uyum sağla
  •  Ulaşılabilir hedefler belirle
  • Yapacağın işleri detaylandır.

Bu şekilde davranarak Çevik Dönüşümü günlük yaşantında da deneyimleme şansı bulabilirsin.

Ufak bir not: Çevik çalışma metodu hakkında deneyimlerini paylaşmak ve merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.