#ef7e12

Çalışanım (T) Şekil, Önümden Çekil

Gamze Ağca Dönmez // Allianz Türkiye - Çevik Koç

Bir takımın en faydalı oyuncusu, elbette ki kendi görevini yapan ve gerektiğinde arkadaşlarına da yardımcı olabilendir. Yani; bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan T-Shaped (T-Şekil) insan profili. Peki nedir bu T-Şekil insan modeli?

Çevik Çalışma Modeli’nin kritik başarı faktörlerinden biri iyi bir takım olmak. Takımların başarıya ulaşmasının anahtarı da birbiriyle uyumlu, birbirine destek veren ekip arkadaşlarından oluşması. HEY!’in ana unsurlarından biri de bu. Bunu bir kenara not ederek ilerleyelim.

Tarih boyunca, başarıya ulaşan insanların tek bir alanda bilgiyle yetinmediklerini, başka disiplinlerle beslenerek kendilerini geliştirdiklerini zaten biliyoruz. Örneğin; Leonardo Da Vinci, temel bilimlerin çoğunda eser vermiş, kendini geliştirmiş, icatlarıyla çığır açmış. Birkaç asır sonra sahne alan Albert Einstein da çok yönlülüğü sayesinde hâlâ hayatımızda yer eden çalışmaların öncüsü.

Tarih kitapları bu dâhilerden sıkça söz ediyor. Değişen dünya, henüz hepimizden birer dâhi olmamızı bekleyecek kadar zalimleşmedi ama yine bizden istekleri var. En kritik olanı yaptığımız inovasyonlarla fark yaratmak. Bunun yolu da T-Şekil olmaktan geçiyor.

1991’de David Guest’in yazdığı makaleyle hayatımıza giren T-Şekil insan profili, ilerleyen zamanlarda dünyanın lider tasarım firması IDEO’nun CEO’su Tim Brown tarafından iş dünyasına kazandırıldı ve IDEO, disiplinler arası proje çalışmalarına dayanan inovasyon yöntemiyle ünlendi.

 T-Şekil insanlar kimdir?

T-Şekil denmesinin sebebi, T harfinden esinlenerek, bu profilleri iki düzlemde tarif etme kolaylığı. Birincisi, yani dikey düzlemde bir konuda derin uzmanlığın olması, ikincisi de yatay düzlemde disiplinler arası işbirliği yapacak seviyede beceriye sahip olması.

 

tshape

Nasıl T-Şekil insan olabiliriz?

Dikey düzlemden başlayalım. Malcolm Gladwell, Outliers kitabında bir alanda derinlemesine uzmanlaşmaktan bahsederken, “10 bin saat o alanda emek harcamış olmanız gerekiyor” diyor. Uzmanlığımız bizi meslek sahibi yapıyor ve para kazanmamıza vesile oluyor. Ancak, bir alandaki derinlemesine uzmanlığımız artık iş dünyasında daha uzun kariyer yapabilmek için yeterli değil.

Örneğin; yazılım geliştirme uzmanı olarak başladığınız kariyer basamaklarını tırmanmak için sektörün dinamiklerini bilmeniz; ticari bakış açınızın olması, finansalları iyi okuyabilmeniz, insan yönetebilmeniz ve ilişki ağınızı doğru konumlandırmanız çok çok önemli. Özetle farklı alanlarda uzman olan ekip arkadaşlarınızın dilini anlamaz ve onlarla işbirliği yapma yollarını aramazsanız daha yukarıdaki basamaklara tırmanmanız günümüz koşullarında oldukça zor.

Yatay düzlemde de farklı disiplinlerle işbirliği yapabilecek düzeyde bilgi ve beceri gerekiyor. Gelecekte bu konunun önemi daha da artacak.

Ben T-Şekil miyim?

T-Şekil olup olmadığınızı merak ediyorsanız gelin, kolay ipuçlarıyla kendimizi test edelim.

Şu sorular kritik:

  • Kendi uzmanlık alanım dışında neleri / hangi seviyede bilmem gerekli?
  • Diğerlerinin fikirleri / uzmanlıkları hakkında onlarla iletişim kurabilecek kadar bilgim var mı?
  • Kendimi diğer uzmanlık alanlarında geliştirmek için ne yapıyorum / yapmalıyım?
  • İşbirliğine ne kadar açığım?

Çevik dönüşüm sürecinde kurduğumuz takımlara baktığımızda farklı alanlarda uzmanlıklara sahip insanları bir arada görebiliyoruz. Farklı yetkinlikler / beceriler her zaman ana rolünüzün dışında sizi besleyip büyütür.

Ana rolünüz zaten sizden beklenendir, farklı alanlardaki becerilerinizse sizin fark yaratacağınız alanlardır. Asıl mesele de burada başlar: T-Şekil olacak mısınız, olmayacak mısınız? Seçim sizin.

 

Ufak bir not: Çevik çalışma metodu hakkında deneyimlerini paylaşmak ve merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.