#ef7e12

Agile Takım Nasıl Olunur?

Korhan Ürgüp - Allianz Türkiye // Çevik Koç

Organizasyonel çevikliği hayata geçirirken benimsediğimiz iş modeli HEY!in olmazsa olmazı, elbette takım çalışması. Çünkü bireysel olarak gidebileceğiniz mesafenin kat be kat fazlasını ancak takım olarak koşabilirsiniz.

Mevcut fikirlere meydan okuyan, yeni fırsatları arayan, ortak değerleri olan ve yaptığı her işi hep daha iyiye götürmek için çalışan, çapraz fonksiyonel kişilerden oluşan bağımsız bir grupsanız bingo: Her işin üstesinden gelirsiniz…

Agile takımlar; sağlam, çalışır, test edilmiş bir ürün teslim etmek için birden çok bakış açısının bir araya gelmesiyle oluşur. Ürünü uçtan uca sorumluluk alarak teslim eder, tüm kararları bağımsız olarak alırlar.

Ancak agile takım olmak, yardıma ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelmez. Agile olmak da budur zaten, yeri geldiğinde diğer takımlarla iletişim ve işbirliği, sorunsuz ve anlamlı müşteri deneyimi için kritiktir.

Agile takımlar nasıl oluşturulmalı?

Burası biraz karmaşık. Çünkü şirket kültürüne, ürün ve hedeflere bağlı olarak değişir bu. 3-9 kişi idealdir. Ama dikkat: Kişi sayısı artar ya da azalırsa takım olarak çalışmak zorlaşabilir.

Hemen bizden bir örnekle anlatalım;

Tribelarda yer alan “İş geliştirme” takımlarını ele alalım. Hedefleri üst seviyede pazar analizi yapıp, yeni ürün fikirleri geliştirmek ve alternatif kanallarda fırsatları yakalamaktır. Amacımızı belirledikten sonra bu takımın bağımsız çalışması için ihtiyacı olan takım üyelerini belirleriz. Pazarı analiz edecek pazarlama uzmanı, analizle ortaya çıkacak ürün fikirlerini geliştirecek ürün uzmanı, doğru fiyatlandırma için aktüer ve ürünün sisteme tanımlanması için yazılım geliştirme uzmanına ihtiyacımız var. Sorumluluk ve yetkiyi de verdikten sonra, ekipteki herkesin hızlı, etkili ve yetkili olduğu takımımızı kurmuş oluyoruz.

Hey Grafik+

 

Takımlar oluştu, ya şimdi?

Psikolog Bruce Tuckman, Developmental Sequence in Small Groups (DİPNOT: Küçük Gruplarda Gelişim Aşamaları) başlıklı makalesinde takımların süreç içinde yaşadığı dinamikleri şöyle anlatmış.

Forming (Biçimlendirme): Oryantasyon süreci olarak nitelenebilir. Burada odak işten ziyade insanlar ve ilişkileridir.

Storming (Fırtına): Bu aşamada takımlar çatışmaktan kaçınır ama asıl sorun burada başlar. Çünkü sustuklarınız ileride daha büyük sorun olarak dönebilir. Halbuki bir mesele varsa konuşmak en doğrusu değil midir? İşte HEY! retroların ana amacı da bu.

Norming (Normalleşme): Takımın kendi gücünü anladığı, rollerin oturduğu aşamadır.

Takımın olgunlaştığı noktaya geldik artık. Bazı zorluklar, engeller, anlaşmazlıklar, önceki aşamalara dönülmesine yol açabilir. Ama iyi kurulan bir agile takımı genelde sıradaki aşamaya geçer.

Performing (Performans): Ekip artık güçlüklerin üstesinden beraberce gelir. Çünkü takımın dinamikleri iş birliği üzerine kuruludur, takım üyeleri onlardan ne beklendiğini tam olarak bilir ve birlikte hedeflere yönelik çalışırlar.

Allianz olarak hedefimiz tam da bu; HEY! sayesinde performans aşamasına ulaşıp, başarılı takımlara alan açmak.

Ufak bir not: Çevik çalışma metodu hakkında deneyimlerini paylaşmak ve merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.