#ef7e12

Yetkinliklerim ve Ben Çevik Dönüşüme Hazırız

Allianz Türkiye – Çevik Ofis

Çevik çalışma modeline geçerken gündelik çalışma düzeninde kaçınılmaz olarak değişiklikler yaşayacak, yeni bazı yetkinliklere ihtiyaç duyacaksınız ve bazı yetkinlikleriniz de ön plana çıkarak hayatınızı kolaylaştıracak. Çevik dünyada daha çok ihtiyaç duyulacak birkaç yetkinliğe birlikte bakalım.

“Alışageldiğiniz çalışma sistemi yavaş yavaş değişiyor” cümlesi kimileri için kısa metrajlı bir korku filmi hikâyesini oluşturabilir. Ama durum aslında öyle değil. Size şimdi bahsedeceğim senaryoda, değişime biraz yakından bakınca uyum sağlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Çevik çalışma gündelik düzeninizde gözle görülür bir değişim yaratıyor. Karşılaşacağınız tablo, sıfırdan yeni bir şeyler öğrenmeyi gerektirse de genellikle sizde var olan özellikleri geliştirmeniz ya da öne çıkarmanız da yeterli olacak.

HEY! neleri nasıl değiştiriyor, hangi özelliklerimizi daha çok kullanmamıza yol açıyor, onları inceleyelim şimdi.

Çevik çalışmada, planlama hayati önemde. Bu nedenle planlama kasınızı güçlendirmek kritik. Peki bu kası güçlendirmek için hangi konulara odaklanmalıyız? Mesela, yapacağınız işin ne kadar sürede bitebileceğine dair öngörü sahibi olmak, karşınıza çıkacak engellerle beraber, olası aksaklıkları da hesaba katarak isabetli bir tahmin yürütmek, bu takvime uygun şekilde işleri önceliklendirmek...

İkinci olarak, artık sadece kendi yaptığınız iş değil, ekip arkadaşlarınızın yaptığı işlere de aşina olmanız gerekecek. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz T-Shaped olmak, önem kazanıyor.

Bir takım olarak birbirinizi tamamlayan işler yapıyorsunuz ve böyle bir sistemde aynı hizada olmak, işi takip etmek, iş yapış şekline hâkim olmak kritik. Allianz’da Buddy’lik sistemi bu konuya eğiliyor. Farklı ekip üyeleri birbirleriyle eşleşerek kendi yaptıkları işleri anlatarak arkadaşlarının bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Bu yapılacak işler konusunda geri bildirim verebilmeniz için de size kolaylık sağlayacak.

Takım çalışmasına olan yatkınlığınız hangi seviyede olursa olsun, HEY!’e geçtiğinizde buna ihtiyacınız mutlaka artacak. Çünkü takımlarda herkes birbirine daha çok danışıyor, takım arkadaşının işlerini biliyor, gerektiğinde destek oluyor, işleri tamamlama konusunda da kolaylık sağlıyor.

Çevik dünyadaki ‘Daily’ler pek çok şeyin anahtarı. Buradaki 15 dakikalık buluşma, bütün ekibin kolayca hizalanmasını sağlıyor. Amaç tüm ekibin koşulacak sprintin hedefine uygun ilerlediğini görmesi ve gerekli hallerde yapılacak değişikliklere karar vermesi, gerektiğinde inisiyatif alması.

Çevik çalışmada, takımlar kendi işlerinde uçtan uca sorumluluk sahibi. Bu yaptıklarının sonucunu net olarak görmesini sağlıyor. Beraberinde de şeffaflığı artırıyor.

Planlama, takım olma, inisiyatif alma, şeffaflık çevik dünyada öne çıkan yetkinliklerden sadece birkaçı. Peki ya siz çevik dünyada hangi yetkinliklerinizin daha fazla öne çıktığını düşünüyorsunuz?

Şimdiden kolay gelsin.

Ufak bir not: Çevik çalışma metodu hakkında deneyimlerini paylaşmak ve merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.