#ef7e12

Yaşam Bir Takım Oyunu

Feral Sunar // Allianz Türkiye - Çevik Koç

“Yaşam bir takım oyunudur.” Takım koçu Sami Bugay’ın 2017’de yayımlanan kitabı “Bütünsel Takım Koçluğu” bu sözle başlıyor. Takım olarak ortaya koyacağımız sonuçlar ve fikirlerin tek başımıza bulacaklarımızdan hem daha fazla, hem daha değerli, hem de çok daha yaratıcı olduğunu söyleyerek de devam ediyor.

Kitapta yer alan “takımın sahip olduğu yetenek, yetkinlik ve kaynakları aktive ederek, potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşmesini sağlayarak, gerektiğinde kaynakları imece usulü ihtiyaç duyan takım üyesine yönlendirerek, vefa hissini ve aidiyeti destekleyerek ve takımın içinde en zor zamanlarda dahi huzur ortamını tesis ederek başarıyı sürdürülebilir kılabilirsiniz” mesajı çok net ve kıymetli.

Belli bir okuyucu grubunu hedef almamış olması kitabın güzel bir yönü. Açılışında yöneticilerin, takım üyelerinin ve takımlarla çalışan koçların kitabı nasıl kullanabileceği kısaca açıklanmış. Ana amacı da bu gruplara karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelebilecek fikirler, yaklaşımlar ve bakış açısını kazandırmak. Özellikle takım liderlerinin ve koçların alet çantalarını zenginleştirecek birçok aktivite, detaylı anlatımlarla eklenmiş.

Takım olarak kendimizi tanıyoruz 

Kitaptaki her bilgi ve aktivite öğretici ya da ufuk açıcı olsa da, okuduğumda aklımda en çok yer eden konu takımdaki farklı kişilik özelliklerinin fark edilmesi, takımın bütününün görülmesini amaçlayan “Takım olarak kendimizi tanıyoruz” aktivitesi oldu. Bu aktivite 40 sorudan oluşan basit ve kısa bir kişilik element testi ile başlıyor. Test sayesinde her insanın içinde farklı oranlarda bulunan Ateş, Toprak, Su ve Hava elementlerinin takım üyelerinde hangi oranlarda mevcut olduğu bulunuyor. Elementlerin özellikleri de kitapta detaylıca anlatılmış. Ardından her bir takım üyesinden, en yüksek puanı aldıkları elementlere göre dört bölgeye ayrılmaları isteniyor. Aynı elementte toplanan gruplara önce burada bulunmanın nasıl hissettirdiği soruluyor. Sonra da takımda hangi elementte yoğunluk olduğu, faydaları, hangi elementin daha az görüldüğü, o az görülen elementi takıma biraz daha katsak nelerin farklı olabileceği gibi konular konuşuluyor.

Ne tesadüf ki, takımlarla çalışırken yaşayabileceğim zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyacağım pek çok bilgi, uygulayabileceğim birçok aktivitenin yer aldığı bu kitapla buluşmam tam da Çevik Ofis’teki yeni pozisyonuma geçmek üzere olduğum dönemde oldu. “Her şeyin bir zamanı vardır” dercesine, bu kitabı elime alıp okumam ise neredeyse iki yılı bulmuş. Şimdilerde, çalıştığım takımların ihtiyaçlarına bağlı olarak içindeki aktivitelere dönüp dönüp bakıyorum.

Takımda takdir alışkanlığının gelişmesi, takdirle birlikte oluşan pozitif atmosferin deneyimlenmesini amaçlayan “Takdir Etme”, takımların hedeflere ulaşmasındaki engelleyici sesler hakkında farkındalık kazanmayı amaçlayan “Keskin Nişancılar” gibi takım aktivitelerinin detaylarını ve daha fazlasını kitapta bulabilirsiniz. İlk fırsatta uyguladıklarım arasından en beğendiklerimi de yine buradan sizlere tanıtmak ve deneyimlerimi paylaşmak isterim.

Keyifli okumalar …

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Kaynak : Bütünsel Takım Koçluğu, Sami Bugay, Optimist Yayın ve Dağıtım, 2016, 1. Baskı, Kasım 2017

2002 yılında koçlukla tanışan yazar, 7000 saatin üzerinde koçluk deneyimine ve ICF onaylı Master Certified Coach olmakla birlikte Registered ICF Mentor Coach, NCC – Newfield Certified Ontological Coach akreditasyonlarına sahiptir. Dünya’da girişimciliği destekleyen Endeavor ile ICF Türkiye’yi bir araya getiren yazar “Türkiye’nin Girişimcilerini Türkiye’nin Koçları Destekliyor” projesi ile Montreal’deki ICF 2008 Konferansında “Local Spirit, Global Presence” ödülünü almıştır. Alain de Botton’un kurucusu olduğu The School of Life’da Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Endeavor Türkiye’nin girişimci mentoru, danışma kurulu üyesi, ICF – Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye 2016-2018 Dönem Başkanı’dır.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.