#ef7e12

Sprint Hedefinin Değerinin Yeterince Farkında mıyız?

Emel Yayla Yavuz // Allianz Türkiye – Çevik Koç

Bir sprintin planlama aşamasında hedefini belirlemek, takımın tüm üyelerinin yaratacağı değere odaklanmasını ve önceliklerini doğru belirlemelerini sağlıyor. Bu yazımızın amacı geri plana attığımız sprint hedefinin önemini hatırlatmak…

Hepimiz biliyoruz ki bir  sprinti planlama sırasında takım olarak yapılacak işleri belirleriz. Elimizde de kayda değer uzunlukta bir iş listesi olur. Planlama sırasında iş listesini belirlemek kadar önemli olan bir kalem daha vardır, o da sprint hedefini belirlemek. Fakat çoğu zaman, sprint hedefini belirlemek sona kalır veya planlamanın sonunda aceleyle belirlenmeye çalışılır ya da sonradan eklenir. Oysa, sprint hedefini belirlemek çok çok önemlidir. Gelin birkaç maddede nedenlerine yakından bakalım.  

  • Planlamada oluşan uzun iş listelerine anlam verecek olan aslında takımın belirleyeceği sprint hedefidir. Hedef, bir sprintin temelde “neden”idir.
  • Takım sprint hedefini gerçekleştireceğini taahhüt eder. Bu hedefe odaklanır, engelleri ortadan kaldırmak için aksiyon alır.
  • Sprint hedefi, sprintte yapılacak işlere esneklik kazandırır. Takımın öncelikli işleri arasında bir sıralama yapabilmesine yardımcı olur.
  • Özellikle sprint içerisinde işler karmaşıklaştığında ya da belirsizleştiğinde takım, hedefini merkeze alarak iş listelerini yeniden değerlendirebilir, duruma göre yeniden sıralama esnekliği kazanabilir. Aksi halde hedef iş listesindeki tüm işleri olduğu gibi yapmak olurdu.
  • Sprint hedefinin bir özelliği de gündelik işlerin arasında tüm takıma bu sprinti neden koştuğunu hatırlatması ve yolda tutmak için faydalı olmasıdır. 
  • Takımın iş listesini tamamlamaktan öte yaratacağı değere odaklanmasını sağlar.
  • Sprint sırasında sprint dışı, acil veya öncelikli işler geldiğinde bu işleri sprinte alıp almama kararını vermekte sprint hedefi yol göstericidir. 
  • Paydaşlar ile sprint çıktısının ne olacağı ile ilgili iletişimi sürdürmeyi ve hizalanmayı kolaylaştırır.  
  • Takım içinde işbirliğini ve bir hedefe koşma motivasyonunu artırır. 

Bahsettiğim tüm bu avantajlardan yararlanmanın olmazsa olmazı ise sprint hedefinin tüm takım için anlaşılır, net, değer odaklı ve sprint süresince ulaşılabilir olması. 

Sprint hedefinin belirlenmesinin somut katkıları bu şekilde. Peki ya sizin sprint hedefiyle ilgili faydalı olduğunu düşündüğünüz deneyimleriniz oldu mu?  

 

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.