#ef7e12

Ritüellerden Fazlası: SCRUM

Korhan Ürgüp // Çevik Koç - Allianz Türkiye

Çevik dönüşümle Scrum kavramı hayatımıza girdi. Bunu bir metodoloji değil çerçeve olarak tanımlıyoruz. Böyle tanımlamamızın en güzel yanı takımların kendileri için en iyi olanı bulmalarına yardımcı olması.

Scrum, bir oyuna benziyor ve her oyun gibi kuralları var. Unutmayın: Uyum gösterirseniz oyundan maksimum fayda elde edersiniz. 

Detaylandıralım biraz. 

Yaratıcıları Ken Schwaber ve Jeff Sutherland’e göre, "Karmaşık ürün geliştirme için bir çerçeve" olan Scrum, yola çıkarken yazılım geliştirme ekipleri için oluşturulmuştu. Daha sonra dünyanın her yerinde her gün her türden ekip tarafından uygulanır hale geldi. Bunun sebebi, projeler ilerledikçe ekiplerin değişen koşullara adaptasyonu için esneklik sağlaması. 

Scrum teorisine göre tüm yapı deneysellik ve yalın düşünce üzerine kurulu. Deneysellik, bilginin deneyimden ve gözleme dayalı karar vermekten geldiğini ileri sürer. Yalın düşünce de israfı azaltır ve temel unsurlara odaklanır. 

Scrum, Sprint içinde gözlem ve adaptasyon için 4 resmi çalışmayı bir araya getirir: Sprint Planning, Daily Scrum, Sprint Review, Sprint Retrospective. Bu etkinlikler, Scrum’ın deneyselliğinin taşıyıcıları “Şeffaflık”, “Gözlem” ve “Adaptasyon”u uyguladığı için işe yarar.

scrum grafiği

Şeffaflık (Transparency)

Ortaya çıkan süreç ve iş, işi yapanların yanı sıra işten yararlananlara da görünür olmalıdır. Önemli kararlar, Scrum’ın üç önemli eserinin algılanan durumuna dayanır. Düşük şeffaflığa sahip eserler, değeri azaltan ve riski artıran kararlara yol açabilir.   

Şeffaflık gözlemi mümkün kılar. Olmadığı durumda yapılan gözlem yanıltıcıdır ve israfa yol açar.

Gözlem (Inspection)

Scrum eserleri ve üzerinde anlaşılan hedeflere yönelik ilerleme, potansiyel olarak istenmeyen sapma veya sorunları tespit etmek için sık sık ve özenle incelenmelidir. Gözleme yardımcı olmak için Scrum, önerdiği beş etkinliğiyle* ritim oluşturur. 

Gözlem ayrıca adaptasyonu mümkün kılar. Adaptasyon olmadan yapılan gözlem anlamsız kabul edilir. Unutmamakta yarar var Scrum etkinlikleri değişimi körüklemek için tasarlanmıştır. 

Adaptasyon (Adaptation)

Bir sürecin herhangi bir yönü, kabul edilebilir sınırların dışına çıkarsa veya sürecin sonunda çıkan ürün kabul edilemez durumdaysa uygulanan süreç veya üretilmekte olan ürün düzeltilmelidir. Düzeltme daha fazla sapmaya izin vermeden mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. İlgili kişiler yetkilendirilmediğinde veya kendi kendini yönetmediğinde adaptasyon zorlaşır. Bir Scrum takımının gözlem aracılığıyla yeni bir şey öğrendiği anda adapte olması beklenir.  

Scrum’ın 5 Temel Değeri

scrum grafiği

Scrum’ın başarıyla uygulanması takım üyelerinin aşağıda birer cümleyle özetlediğim beş değeri ustalıkla yaşatma becerisine bağlıdır. 

Taahhüt (Commitment): Takım üyeleri kişisel olarak Scrum takımının hedeflerine ulaşmayı taahhüt eder.

Odaklanma (Focus): Herkes sprintin çalışmasına ve Scrum takımının hedeflerine odaklanır.

Cesaret (Courage): Scrum takımı üyeleri doğru olanı yapma ve zorlu problemler üzerinde çalışma cesaretine sahiptir.

Saygı (Respect): Scrum takımı üyeleri yetenekli, bağımsız insanlar olmaları için birbirlerine saygı duyarlar.

Açıklık (Openness): Scrum takımı üyeleri ve paydaşları, tüm işler ve işi gerçekleştirmenin zorlukları hakkında açık olmayı kabul eder.

Scrum'ın yaratıcıları onu "anlaması basit ama ustalaşması zor" şeklinde tanımlıyor. Bu nedenle Scrum değerlerini uygulamak için çalışırken kendinize ve takımınıza anlayışlı davranın. Zorluklara rağmen, siz ve takımınız Scrum’ın değerlerini, cesaret, odaklanma, bağlılık, saygı ve açıklık, uyguladığınızda her gün daha iyi durumda olacaksınız.

 

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

*****

Kaynakça: https://scrumguides.org/docs/scrumguide/v2020/2020-Scrum-Guide-Turkish.pdf

*Scrum Guide’a göre resmi ritüeller 4 adettir; 5. ritüel refinement Product Backlog’un gerektikçe iyileştirilmesi için önerilmektedir.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.