#ef7e12

HEY! Ben Geldim

Aslı Öztürk // Çevik Takım Üyesi

HEY! ile ilk tanışmam iş başvurum sırasında Allianz hakkında araştırma yaparken karşıma Hey! Allianz’ın çıkmasıyla başladı.

İnternet sitesindeki yazılar sayesinde eşimle birlikte aile bireylerini ev işlerine dahil ederken, spor yaparken, dil öğrenirken ya da düğün organizasyonu yaparken çevikliğin nasıl işe yaradığını eğlenceli bir şekilde öğrendik. Nasıl mı? Anlatayım.

Dinamik yapısıyla ilgimi hemen çeken internet sitesinde çevik çalışma konusunda herkese hitap eden çok eğlenceli ve öğretici yazı ile videolar var. Sayfalar içinde gezinirken karşıma çıkan “Günlük Hayatta Agile Olmak” başlıklı yazı “Çevik çalışma metodu, günlük hayatta da ‘Nasıl çıkacağım bunca işin içinden’ dediğin anlarda yardımına koşabilir” cümlesi ile ev yaşamımda da bu yöntemi kullanarak iş yapmam için ön ayak oldu.

Şirkete başlamadan buradan okuduklarımın da etkisiyle şirketteki çalışma ortamını, insanların etkileşimini, işlerin ilerleme şeklini hayal edebildim ve kendimce çok doğru bir karar vererek Allianz ailesine katıldım.

Hayat gerçekten çok hızlı akıyor. İnsanın mutlu olması ve motivasyonunu yüksek tutması bu tempoda bazen güç olabiliyor. Allianz gerçekten çalışanlarının özellikle bu iki kavramı dengede tutabilmesine destek olmak için sürekli çalışan bir şirket. Bünyesine katıldıktan sonra net bir şekilde gördüm.

Peki bu şirkette çevik çalışmak ne anlama geliyor ?

Şirkete girdikten sonra edindiğim bazı gözlemleri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ekiplerin kendi kendine organize olarak ilerlemesi insana büyük bir özgürlük tanıyor. Böylece yol haritanızı, kendinizi en iyi ifade edebilecek şekilde ortaya koyabiliyorsunuz

Daily’lerle ilişkileri sıcak tutup, uzaktan çalıştığımız pandemi sürecinde tüm ekiple aynı hizada kalabiliyorsunuz. Ayrıca, hoş sohbetlerin gerçekleştirildiği ve insana verilen değerin anlaşıldığı güzel dakikalar yaşıyorsunuz.

Sprint Review’larda, sprint içinde ürettiğimiz veya bazı nedenlerden dolayı üretemediğimiz o işleri tüm ekibe aktarırken hissedilen dayanışmaysa bambaşka.

Refinement’larda bilinmeyenleri azaltmak için ekibin canla başla çalışması da paha biçilemez bir duygu.

Sprint Retrospektif’ler sprint boyunca süreçlerde yaşanılan her şeyi gözden geçirmenin en güzel yolu.

Keyifli ve huzurlu bir iş ortamının, iş süreçlerinde yaşadığımız engelleri birlikte aşmaktan geçtiğine inanıyorum. Böylece verimli ve mutlu bir şekilde üreterek fayda sağlamış oluruz.

Y kuşağından biri olarak teknolojiyle birlikte büyüdüğümüz için yeniliklere hayli açık insanlar olduğumuzu düşünüyorum. Özellikle Y ve Z kuşağındaki insanların iş hayatında mutlu çalışabilmesi için, şirketlerin onlara “Bunun bana ne faydası var” sorusunun cevabını bulmalarına yardımcı olması, onların özel hayatlarını da önemsemesi, geri bildirim kültürünü özendirmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.

HEY! de tam bu noktada Hızlı, Etkili ve Yetkili olarak bizim yanımızda.

İnsan odaklı, eğlenceli ve bağımsız bir çalışma kültürünü sunan bu dönüşümün bir parçası olduğum için çok mutluyum.

 

Ufak bir not: Çevik çalışma metodu hakkında deneyimlerini paylaşmak ve merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.