#ef7e12

HEY! Acaba Ne Okusam? #2

Müge İrfanoğlu // Allianz Türkiye - Çevik Koç

Yaratıcı Özgüven (Tom&David Kelley)

Çevik organizasyonlarda farklı rollerde çalışan ya da çeviklikle ilgili derinlemesine okuma yapmak isteyenlere önerdiğim, sık sık başvurduğum kitapları paylaşmayı sürdürüyorum. 

Yaşadığımız dönem değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlak… Başa çıkmamız gereken problemler de her an değişiyor. Çevik olmak, değişime yön vermek için yaratıcı çözümler olmazsa olmazımız.

IDEO* ve ‘d.school’un** yaratıcıları Tom ve David Kelley’nin yazdığı “Yaratıcı Özgüven”in odak noktası da bireylerin ve kurumların içindeki yaratıcılık potansiyelini ateşlemek.

Herkesin özünde yaratıcı olduğuna ve yaratıcılığın bir kas gibi çaba ve deneyimle güçlendirilebileceğine inanan Kelley kardeşler, yaratıcı özgüveni “Çevrenizdeki dünyada değişim yaratma kabiliyetinize inanmak” olarak tanımlıyorlar.

Kitapta yaratıcı özgüveni ortaya çıkarmak, beslemek ve büyütmek için yapılabilecekler farklı alanlardan çarpıcı örneklerle paylaşılıyor.

Peki Tom ve David Kelley’e göre hem bireysel hem de kurumsal seviyede yaratıcılığı ne artırıyor?

  • Büyüme odaklı zihin yapısına sahip olmak, yani gelişebileceğine inanmak yaratıcı özgüveni oluşturan en temel unsur.
  • Denemek, denemek ve denemek şart. Başarısızlıkları kucaklayıp sahiplenmek ve onları bir öğrenim fırsatına dönüştürmek gerekiyor.
  • Küçük adımlarla ilerlemek ve küçük başarıları kutlamak özgüveni artırıyor.
  • Sahada bol gözlem yapmak, prototipler yaratıp sık sık müşteri görüşünü almak içgörüyü ve dolayısıyla yaratıcı kıvılcımı tetikliyor.
  • Bütün, parçaların toplamından daha büyük, o nedenle takımlar halinde hareket etmek, birlikte yaratmak daha çok sayıda ve daha buluşçu çözümler ortaya çıkarıyor. Takım üyeleri ne kadar farklı deneyim alanlarından gelirse yaratıcılık o kadar artıyor.
  • Bazı durumlarda kısıtlamalar eylemi hızlandırıyor. Örnek mi? Sonuçları sık sık paydaşlarla paylaşmak (süre kısıtları) ya da kısıtlı bütçelerle iş ortaya çıkarmak, diyebiliriz.
  • Mükemmelliyetçilik sizi yolunuzdan alıkoymamalı. Başla, yap, dene… Mükemmel çözümü beklemek yerine hızlı ve sürekli iyileştirmeler yapmak daha başarılı sonuçlar getiriyor.
  • Yaratıcı çalışma alanları ve doğru fiziksel ortamlar gizli kalmış yaratıcı kapasiteyi ortaya çıkarıyor.
  • Kullanılan kelimeler düşünce kalıplarını şekillendiriyor. Tutum değişikliği için önce dili değiştirmek beklenmedik faydalar yaratabiliyor.
  • Ve unutmamak gerekiyor: Newton’un atalet ilkesi yaratıcılık için de geçerli. “Durmakta olan bir cisim durmayı, hareket etmekte olan bir cisim ise hareket etmeyi sürdürür.” Bu yüzden başlamak çok değerli. Konuşmak, analiz etmek güzel ama eylemin önüne geçmemeli…

 

Liste tanıdık geldi mi? Deneme ve yanılma, hataları öğrenme fırsatı olarak görme, müşteri odaklılık, asgari çalışır ürün bakış açısı, düzenli geri bildirim verme ve alma, çapraz yetkinliklerden oluşan takımlar, iteratif yaklaşım…
Paylaşılan yöntemlerin hepsi çevik bakış açısıyla ulaşmak istediğimiz çalışma modelimizle birebir örtüşüyor. İşte görüyorsunuz, çevik çalışmak doğal ortamında yaratıcı özgüveni de besliyor.
Keyifli okumalar dilerim!

* Uluslararası tasarım firması. Detaylı bilgi için www.ideo.com

**  Stanford Üniversitesi bünyesindeki tasarım okulu. Detaylı bilgi için https://dschool.stanford.edu/about

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.