#ef7e12

HEY! Acaba Ne Okusam? #1

Müge İrfanoğlu // Allianz Türkiye - Çevik Koç

Takım Koçluğu El Kitabı (Tony Llewellyn)

“21’inci yüzyılın okur-yazarlığı, okuma yazma bilmeyenler değil öğrenemeyenler olacaktır” 

Alvin Toffler

Yeni bir seriyle karşınızdayım. İlk bölümünü sunduğum bu dizide, çevik organizasyonlarda farklı rollerde çalışan ya da çeviklikle ilgili derinlemesine okuma yapmak isteyenlere önerdiğim, kütüphanemde bulunan ve sık sık başvurduğum kitapları paylaşacağım. 

Bir çevik koç olarak vaktimin çoğu farklı büyüklüklerde ve dinamiklerde takımların içinde geçiyor. Takımların doğuşu, büyümesi, büyürken çektikleri sancı, heyecan, isyanlar ve sonuç olarak daha iyiye yönelme yolculuklarını gözlemliyorum.

Her takımın yapısı ve olgunluk aşaması birbirinden farklı olsa da yolculukların belli noktalarında benzerlikler gösterdikleri aşikâr. Kişiler ve konular değişiyor ama süreç ve ihtiyaçlar paralellik gösteriyor. Bir çevik koç olarak benim odağım, tüm bu “ahval ve şerait içinde” işbirliğiyle çalışan hızlı, etkili ve yetkili bir takım oluşmasına destek vermek.

Tony Llewellyn’in 2017 yılında yayımlanmış Takım Koçluğu El Kitabı isimli eseri çapraz fonksiyonlu takımlarla çalışan tüm lider, koç ve proje yöneticilerinin faydalanabileceği bir rehber niteliğinde.

Llewellyn; takımın beklenen sonuca ulaşması, kendilerinin belirlediği performans standartlarını yakalayabilmesi için gereken birleştirici davranış kültürünü oluşturan ve geliştiren bir dizi müdahalenin uygulanması olarak nitelediği takım koçluğunun etkisini arttırmak için bu kitapta okuyuculara 10 teknik ve 45 araç sunuyor.

Etkili sorular sorma, etkin dinleme yapma, görselleştirme, örnek vakalarla hikâyeleştirme, hız kazanabilmek için yavaşlama gibi aslında çevik dünyada aşina olduğumuz bazı tekniklerin hem teorisini hem de uygulama örneklerini paylaşıyor.

Ortamı Değerlendirme, Kurma, İletişim, Esneklik Yaratma ve Gelişim ve Öğrenme başlıklarında toparladığı 5 aşamalı ‘Takım Koçluğu Modeli’yle uyumlu 45 farklı aracı da yine teori ve pratiği harmanlayarak tanıtıyor. Kısa adımlarla özetlenen yöntemler hemen tatbik edilmeye hazır şekilde.

Peki ben bu kitaptan ne öğrendim?

Ortak bir hedef uğruna bir araya gelen, farklı özelliklere ve beklentilere bir grup insanın bir çalışma grubunun ötesine geçip bir anda mükemmel takım oluşturmasını beklemek bir mucize olur.

Bu nedenle çevik takımlarla çalışan tüm liderlerin bu dönüşümü kolaylaştıracak araç ve teknikleri bilip etkin bir şekilde kullanması çok değerli.

Allianz’da çevik ofis olarak burada yer alan araç ve tekniklerin birçoğunu ufak nüanslarla kullanıyoruz.

Ben kendi adıma yeni keşfettiğim,

- Varsayımları sorgulatmayı amaçlayan “Tehlikeli Varsayımlar ve Kader Anları”,

- Bir problem çözerken kullanılabilecek destekleyici güçler ile engelleyici güçlerin fark edilmesini sağlayacak “Güçlü Alan Analizi”,

- Takımın farklı açılardan düşünmesini sağlayacak “Aptalı Kim Oynamak İster?”,

- İşlevsiz hale gelmiş takımları canlandıracak “Yeniden Başlat Tuşu”,

- Öğrenen takım konseptini güçlendirecek “Ne Biliyoruz?” araçlarını kullanmak için şimdiden ajandama not aldım.

Son bir not: Kitapta yer alan yöntemlerin çoğuna yazarın sitesi Team Coaching Toolkit’ten (buradan) ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar dilerim!

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.