#ef7e12

Fantastik Canavarlar Nelerdir? Nerede Bulunurlar? * (J. K. Rowling'e teşekkürlerle)

Hakan Altun // Allianz Türkiye – Çevik Koç

Çevik çalışma evrenine, çekim gücüne kapılarak, biraz bilinçsiz biraz da zorunlu geçişten,çok daha bilinçli ve gönüllü geçişe evrildiği zamanlara şahit oluyoruz. Bu süreçte, evrilen sadece geçişimiz değil. Bu yeni evrene özel yarattığımız fantastik canavarlarımız da bizimle birlikte evriliyor.

Şimdi bu macerada size ilk “canavarı” hatırlatacağım: Evet, o bize toplantı yapmaktan iş yapmaya vakit bırakmayan The Rituals’dan söz ediyorum. Çevik çerçevede belirlenen ritüellerin faydalarını görmek için henüz yeterince deneyimlemeden önyargıyla yaklaştığımız bu sevimli canavarı, aceleci yorumlarımızda büyüttüğümüzü hepimiz hatırlıyoruz. Bugün ise bu canavarın evrim sürecini tamamlayarak anılarımızda kaldığını söyleyebiliriz artık. Bana gülümseyerek hak verdiğinizi görür gibiyim. 

Peki bitti mi? Yeni evrende canavarlar dönemini geride bıraktık mı? 

“Gelin yeni fantastik canavarlarımız nelerdir? Nerelerde yaşatıyoruz?” hep birlikte keşfedelim: Devasa ve zapt edilemez kadim (!) The Product Backlog canavarından başlıyoruz. 

Başlangıçta çok severek aldığımız yavru köpeğimiz sevimliğinde olan  Product Backlog’umuz, hızla büyümeye ve sevimliliğini yitirmeye mi başladı ? -Bu noktada sosyal sorumluluk gereği not düşmek isterim ki; sevimli dostlarımızı, kanuna göre ifade ile ev hayvanını” terk etmek, hiç de fantastik bir yanı olmayan canavarlık, vicdani bir problemdir. Hayvanları Koruma Kanununa göre suçtur.- 

Buna rağmen, her sprint planlamada  Product Backlog ready item’ların Sprint Backlog‘u besleyemeyecek cücelikte olduğu gerçeği ile yüzyüze mi kalıyoruz? O halde Sprint Backlog’un Product Backlog’dan sağlıklı beslenemediğini gösteren semptomlara göz atalım: 

·      Product Backlog hızla büyüyor ve ışık hızında yaşlanıyorsa,

·      O içimize çok sinerek belirlediğimiz öncelikler artık günü yansıtmıyorsa,

·      Planlama toplantısında kendimizi çoğunlukla yeni PBI’lar oluşturarak Product Backlog’u beslerken ya da iyileştirme yaparken buluyorsak, 

·      Sprint koşarken Sprint Backlog’a alınan iş(ler) ile ilgili birçok soru işareti ile karşılaşıyorsak,

·      Sprinte aldığımız iş tahmin ettiğimiz gibi gitmiyor, gittikçe uzuyor, bağımlılıklar ayağımıza dolanıyorsa,

·      Sprint hedefi ile ortaya çıkan ürün, müşteri beklentisini karşılamıyor, müşterimizi mutlu etmiyor ya da ürün tesliminde zorlanıyorsak, 

·      Retro aksiyonları sadece retro raporunda bir anı olarak kalıyorsa. Anı biriktirmek bu olmasa gerek ☺

Bu beslenmeye müdahale etme zamanı gelmiş demektir. Product Backlog’umuzu ideal ölçülerde tutacak diyetimiz ise gayet basit.

·      Diyetimizi düzenli Backlog Refinement/Grooming toplantıları ile 2 haftalık sprint için ideal ölçü 1-2 saat olacak şekilde uyguluyoruz.

·      Paydaş/müşteri katalizörü ile diyetimizi aktive ediyoruz. Bu kısım önemli. Paydaş/müşteriyi dahil etmezsek bu formül işlemiyor. Yani katalizör olarak doğru oranda paydaş/müşteri şart.

·      Invest Kriterleri ile Product Backlog’u kötü besleyen PBI’ları diyetimizden deyim yerindeyse budayarak çıkarıyoruz.

Gelin şimdi  tüm bu semptomları aşmanın anahtarı Backlog Refinement / Grooming nedir? Nasıl yapılır? Kısaca bahsedelim ve öncelikle Hey! Sözlük'te tanımı kısaca hatırlayarak başlayalım:

Backlog Refinement / Grooming: Product Backlog’u güncel, temiz ve düzenli tutmak için bir yöntemdir. Scrum'da temel bir süreçtir. Sprint sırasında squad üyelerinin işleri olgunlaştırdığı, detaylandırdığı, parçaladığı aktivitelere verilen genel addır. 

Backlog Refinement/Grooming ana hatlarıyla aşağıdaki işlem sırası ile gerçekleştirilir:

·      Product Owner müşteri/paydaşların beklentilerini alır,

·      Product Owner sorumluluğunda (ideali takımca) ihtiyaçlar strateji-hedef uyumluluğu süzgecinde geçirilerek PBI’lara dönüştürülür.

·      Product Owner sorumluluğunda (ideali takımca) MVP-İhtiyaç-Piyasa Şartları ekseninde öncelikler belirlenir.

·      Takımca Invest kriterleri ve Definition of Ready Checklist göz önüne alınarak olgunlaştırma yapılır.

·      Son olarak takımca tahminleme yapılarak PBI ele alınmaya hazır hale getirilir.

·      Her sprint planlamasından önce Product Backlog gözden geçirilir; öncelikler değişebilir, yeni gereksinimler eklenebilir, gereksinimler iptal edilebilir, büyüklük tahminleri değişebilir.

Son olarak her The Product Backlog canavarı ile karşı karşıya olduğunuzu hissettiğinizde, Product Backlog Anti-patterns canavardan kendinizi korumak için yol gösterici olacaktır. 

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Kaynaklar:

PEM360 

scrum.org

easyagile.com

resmigazete 

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (J. K. Rowling'e teşekkürlerle)

* Harry Potter Serisi’nin yazarı J.K. Rowling’in Fantastik Canavarlar Serisi’ne atıfla… İzlemeyenler için seri bu kez yetişkinlerin dünyasındaki büyülü maceraları konu alıyor. 

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.