#ef7e12

Dönüşüme Kucak Açmak

Tolga Gürkan // Allianz Türkiye – İcra Kurulu Başkanı 

Allianz Türkiye olarak, hayatın hızlandığı, işlerin daha etkili, ekipteki herkesin A’dan Z’ye yetkili olduğu çevik çalışma modelimiz HEY!’e geçtik ve iş kollarının tümünü dönüştüren Türkiye’deki ilk şirket olduk. Aslında her şey yolundayken bunu neden yaptık?

Hikâyeyi biraz geri saralım. 2017’de, tüm ürün gruplarında hızla değişen ve rekabeti yüksek bir pazarla karşı karşıyaydık. Konumumuzu güçlendirmek ve iddiamızı korumak için yapılması gereken ortadaydı: Değişen şartlara aynı hızla cevap vermek.

Aslında, çalışma hayatında hedefler değişmiyor. Değişen şey o hedefe yönelik çalışma şekliniz. Bizim de temelde yapmamız gereken yeni bir bakış açısı kazanmaktı.

Müşteri ihtiyaçlarını çağın hızına uydurmak ve çalışma sisteminde işbirliğini ve şeffaflığı artırmak için ihtiyacımızın çevik çalışma modeli olduğunu fark etmemizle 2017’de başlayan süreç, kültürel bir dönüşümün de ateşleyicisi oldu.

Allianz Türkiye’nin insanı merkezine alan, değişime açık, modern ve yenilikçi bir kültürü var. Kararımızın üzerinden iki yıl geçmeden, tüm iş kollarımızda, bu yeni iş yapma modeline adapte olmuştuk bile.

Her şeyin başı doğru strateji

Temel prensip, çok hızlı değişen koşullara fonksiyonel olarak hızlı cevap veremeyeceğimiz bir yapıdan, multifonksiyonel bir ekip yapısına dönmekti. Doğru stratejiyi belirlemek, doğru ekip kurmak ve kararları sıkı bir şekilde uygulamak başarıyı getirecekti.

Bu doğrultuda;

  • Hiyerarşinin yerini uçtan uca sorumlu ve yetkili ekiplere bıraktık. 
  • Her adımda küçük kazanımları hedefledik. 
  • Baştan belirlenmiş katı bir plana sadık kalmak yerine değişime açık bir sisteme odaklandık. 
  • Fonksiyon bazlı geleneksel organizasyon modelinden çevik çalışan squad ve chapter’lardan oluşan tribe yapısına geçtik. 
  • Çalışma arkadaşlarımızın gelişimlerini, dönüşüme yönelik yoğun eğitimlerle destekledik. 

Getirdiği dinamizmle çalışma arkadaşlarımızın da memnuniyetini artıran çevik dönüşüm hikâyemiz HEY! böyle başladı. Allianz Grubu’nda Türkiye olarak bu dönüşümün öncüsüyüz. Bir taraftan büyüme ve kârlılık anlamında hedeflerimizi tutturmaya, diğer taraftan da geleceğin şirketini yaratmaya çalışıyoruz.

 

Yolculuk nereye?

Esnek, insan odaklı, dinamik, eğlenceli, unvan ve hiyerarşi bağımsız bir çalışma kültürü oluşturan HEY!, süreç ve iş modellerimizi daha etkin, daha verimli hale getirecek ve daha fazla değer yaratacak dönüşüm projelerimizden.

HEY! kolektif öğrenimlerle ideale ulaşmayı beraberinde getiren bir çalışma şekli. Bu yolculukta sürekli öğrenerek ilerliyor, gerçek bir dijital şirket olmayı amaçlıyoruz.

Nihai hedefimiz, tüm çalışanlarımızın oturmuş kalıpları daha fazla zorlayacağı, şeffaf, objektif ve işbirlikçi olabileceği bir ortam yaratmak. Çevik dönüşüm sadece bize çevik davranmayı değil yapımızı değiştirerek önyargıları yıkma fırsatı sunduğu için de değerli.

Kısacası: İyiden mükemmele doğru yolculuğumuz sürüyor.

Biz dünyanın dönüştüğüne inanıyoruz.

Bu dönüşümün, bugüne kadar olduğu gibi öncüsü olmak için çalışmayı sürdüreceğiz.

Ufak bir not: Çevik çalışma metodu hakkında deneyimlerini paylaşmak ve merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.