#ef7e12

Çevik Dönüşümün İlk Yılının Ardından

Türkan Yalçınkaya Çetin // Allianz Türkiye - İç Denetim - Çevik Takım Lideri

Çevik dönüşümde bir yılı geride bırakırken, geçtiğimiz yollara, aştığımız engellere, değişimimize ve kazanımlarımıza dönüp bakmanın tam zamanı… 

Değişim… En iyisi konuya buradan başlamak. Sosyal hayatta da, iş hayatında da pandemi etkisiyle hızlanan önemli bir değişim sürecinden geçiyoruz. Artan belirsizlikler, hızlanan teknoloji, değişen müşteri beklentileri ve iş ortaklarımız ile iş hayatı yeniden şekillenirken aslında bizleri de bu değişime bir bakıma zorluyor. Çevik çalışma modeli bu değişim sürecinin önemli bir parçası. Şirketlerin dış çevredeki değişimin hızına yetişememesi çeviklik ihtiyacını ortaya çıkardı dersek yanılmış olmayız. 

Şirketimizde bu model ajandaya 2017’de girse de benim ilk deneyimim 2019’da Risk Yönetimi, İç Kontrol ve Uyum Direktörlüğü çatısı altında gerçekleşti. Farklı uzmanlık konularının benzer yetkinliklere sahip takım üyeleri tarafından ele alındığı esnek yapının pek çok avantajını deneyimledikten sonra İç Denetim’e transfer olduğumda ilk aksiyonlarımızdan biri çevik dönüşümdü. Geçtiğimiz yıl tam da bugün ilk sprintimizi koşmaya başladık. Evet bugün yeni çalışma modelimizin 1’inci yaş günü! 

Neden çevik bir iç denetime ihtiyaç duyduk? 

Çevik dönüşümünü büyük oranda tamamlayan şirketimizde iç denetimin çevikliğini sağlaması ve çevik ortamın gerekliliklerine adapte olması kaçınılmazdı. 

Paydaşları ile daha yakın ilişkiler kuran; bu sayede daha ilgili, daha sık ve daha yüksek etkili raporlar hazırlayan, risk alanında daha fazla güvence veren, stratejik ve taktik seviyedeki değişimlere daha hızlı ve etkili bir şekilde cevap veren bir iç denetim hayal ettik. Süreç ve araçlardansa birey ve etkileşimlere, kapsamlı dokümantasyondansa çalışan ara ürünlere ve bir plana bağlı kalmaktansa değişime karşılık vermeye odaklandığımız yolculuğumuz işte böyle başladı.

Elbette bu işin başında çokça soru işaretlerimiz oldu. Öncelikle hepimizi bulunduğumuz konuma taşıyan, başarılı kılan ve alıştığımız bir iş yapış şeklimiz vardı. Onu bırakıp çok da bilmediğimiz bir iş yapışa geçmek herkes için aynı rahatlıkta olmadı elbette. Öte yandan iç denetim global standartlarla çizilmiş, yıllardır uygulanagelen ve kapsamlı dokümantasyon içeren bir metodolojiye sahip. Ne kadar esnek yürütülebilirdi ki? 

Tüm bu sorular ve kaygılarla çıktığımız bu yolda gördük ki bu işin anahtarı takımımızın her bir üyesinin fikrini söylediği, bazen uzun bazen kısa tartışmalarımızdı. Öte yandan şirketlerde örneğine çok da rastlanmayan Çevik Ofis ve Çevik Koç’un varlığını ve desteğini de yadsımamak gerekir. 

Geride bıraktığımız bir yılda hayatımızda neler değişti? 

Öncelikle hızla değişen önceliklerin farkına varılmasını sağlayacak sürekli izleme ve risk değerlendirme mekanizmalarını kurmak için Risk Yönetimi, İç Kontrol, Uyum, Vergi, Hukuk ve Bilgi Güvenliği ekiplerimizi denetim saha planlama süreçlerimize dahil etmeye başladık. Tüm paydaşlarımız ile çift yönlü iletişimi sürekli kılarak iç denetim faaliyetlerini paydaşlarımız için ‘gerçek değeri’ ortaya koyacak şekilde yürütmeye odaklandık. Sonrasında, verimsizlikleri ortadan kaldırmak için önlemler almaya yönelik takım içi iletişimi sağlayacak  yapılar geliştirdik böylece iç denetim süreçlerinde tıkanıklıklara yol açan konuları da azalttık. Bunun en iyi örneği, her denetim sonrası yaptığımız wrap-up toplantılarımız olacaktır. Kendimize “neyi daha iyi yapabilirdik?” ve “neyi iyi yaptık?” sorularını  sorduğumuz ve önümüzdeki denetimler için aksiyonlarımızı konuştuğumuz önemli iletişim yapılarından biri. 

Bunların sonucunu denetim planımızın tamamlanma oranında ve denetim sürelerinde bir önceki yıla göre gözle görülür iyileşme gibi iyileşen KPI’larımıza bakarak anlamak elbette mümkün. Ancak bunların ötesinde denetçilerimizin geçmiş tecrübelerinden farklı, yepyeni alanlara el uzattığı keyifli bir yıl geçirdik. 

Bu kısacık deneyimimde çoğunlukla deneme yanılmayla ilerleyen bu yolculuğu köklü bir değişim olarak değil, bir zihniyet değişikliği olarak ele almanın işleri çok daha kolay hale getirdiğini ve her bir takım üyesinin fikirlerini ortaya koymasının tek anahtar olduğunu gördüm. 

En zor geçeceğini düşündüğümüz birinci yılımızı geride bırakırken çevik dünyamızda sürekli güncellediğimiz hedeflerimize ulaşmak için bu yıl atacağımız adımları ve kazanımları merakla ve heyecanla bekliyorum.

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.