#ef7e12

Çalışanlar Memnun Mu: HEY! Nasıl Bir Deneyim?

Allianz Türkiye – Çevik Ofis

Çevik çalışma yöntemimiz HEY! yepyeni bir dünya vaat ediyor. İş yapış şeklinden organizasyon yapısına kadar her şey bu yeni dünyada biraz farklı. Peki bunlar Çevik çalışanların motivasyonunu nasıl etkiliyor?

HEY!, çalışma sisteminde köklü değişimlere yol açıyor. İş yapış şeklinden rutinlere kadar kapsamlı bir dönüşüm meydana geliyor. Bütün bu değişim, iş çıktılarıyla ölçülebiliyor ve olumlu etki yarattığı ortada.

Bunun yanında çalışma arkadaşlarımız bu dönüşümde motivasyon ya da mutluluk düzeylerinde nasıl değişimler yaşıyorlar? Bunu ölçmek de en az HEY!’in yarattığı iş çıktıları kadar önemli bizce. Peki kritik soruyu soralım: HEY! takım arkadaşlarımızı nasıl etkiledi?

Öncesi ve sonrasını kıyaslayarak yola çıkabiliriz.

HEY! öncesinde çalışanlar ağırlıklı olarak sadece kendi yöneticilerinden geri bildirim alabiliyordu. Artık takımlar farklı disiplinlerdeki kişilerden oluşuyor. Bu takımların retrolarında tüm takım birbirine geri bildirim verebilirken, bu durum herkesin fikrinin duyulması açısından büyük önem taşıyor.

Farklı disiplinlerin buluşması bölümlerin arasındaki iletişim sorunlarını aşarken iş birliği motivasyonunu artırıyor. Böylelikle herkes strateji, vizyon ve hedeflere daha hâkim, işiyle strateji arasındaki ilişkiyi daha net anlıyor. Tribe Lideri’nin her Sprint Review’a katılması ve ekibe yön vermesi de bu toplantılarda ortaya çıkan sonuçların daha iyi uygulanmasını sağlıyor.

Takımlar kendi işlerinde uçtan uca sorumluluk sahibi. Yaptıklarının sonucunu net olarak görüyorlar bu da şeffaflığı artırıyor. Bunun yarattığı sonuç, her üyenin kendisini geliştirip T-Shaped olmasına imkân tanıyor.

Allianz Türkiye Akademi’nin, çevik takımlar için özel tasarladığı Çevik Gelişim Programı (ÇGP) sayesinde çevik takım üyeleri sürekli öğrenme kültürünü deneyimliyorlar.

Performans değerlendirmesi de artık tek bir kişiye bağlı değil. Örneğin Tribe’lar için “POCLAC” adında bir performans değerlendirme komitesi var; Product Owner’lar, Chapter Leader’lar Tribe’lardaki performans değerlendirme sürecini Çevik Koç’lar ve İnsan Kaynakları ekibiyle birlikte yürütüyor. Bu şekilde olabildiğince fazla arkadaşımızın görüşünü katarak, çok daha geniş katılımlı değerlendirmeler yapabiliyoruz.

Bütün bunlar HEY!’in gündelik çalışmamızda değiştirdikleri. 

Peki bu arada motivasyonumuzda ne gibi değişiklikler oluyor?

İş yapış şeklindeki değişimin sonuçlarını performansımızı ölçtüğümüz somut verilerle görüyoruz. Ama motivasyon konusundaki değişim için başka bir yol izliyoruz: Çalışan Bağlılığı Anketi, yılda bir defa tüm Allianz ülkelerinde uygulanan, yüksek çalışan katılımlı bu anket, memnuniyet konusunda nerede olduğumuzu ölçebildiğimiz en güvenilir kaynaklarımızdan. Tüm çalışanlar, uçtan uca her süreci bu ankette değerlendiriyor. Anketten çıkan negatif ve pozitif tüm yorumlar, en ince detayına kadar inceleniyor.

Çevik Koçlarımız, İK İş Ortaklarımız, yöneticilerimiz ve her fonksiyondan gönüllü çalışma arkadaşlarımızdan oluşan ‘Mutlu Çalışan Elçilerimiz’in desteğiyle, her ekibin istek ve ihtiyaçlarına bağlı olarak motivasyon artıran aktivite ve paylaşımlar gerçekleştiriyoruz.

Çalışan Bağlılığı Anketi dışında çalışanlarımızın memmuniyet seviyelerini gözlemleyebildiğimiz “Multirater 360 Derece Davranış Değerlendirme” süreci, “Teşekkür Ettim” uygulamamız gibi bize yön gösteren başka araçlarımız da var. Bu noktada değişik dönemlerde organize ettiğimiz takım buluşmalarında da yön alabiliyoruz.

HEY!’in yarattığı değişimin sonuçlarını görüp, aldığımız geri bildirimlerle uygulamalarımızı iyiden mükemmele taşımak için çalışıyoruz. Uygulamalarımızda ekip arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu gösteriyor ve çevik dönüşüm yolculuğumuzu aynı heyecan, aynı adanmışlık ve aynı hızla sürdürüyoruz.

Çalışan Bağlılığı Anketimizde 2020 yılında bir önceki yıla göre çevik ekiplerimizde gerçekleşen 9 puanlık artış da bütün bu çabalarımızın yavaş yavaş meyvesini vermeye başladığının güzel bir kanıtı.

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

 

 

 

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.