#ef7e12

Başarının Anahtarı: Sonucu Değil Süreci Yönetmek

Belkıs Tezbaşaran // Allianz Türkiye – Çevik Koç

Hedefimize giden yolda sürece odaklanmak, hedefe bizi kendiliğinden götürüyor. Çevik çalışma modelinde, hedefimizi değil, yürüdüğümüz yolu düşünmek, hedefe yaklaşmanın ilk adımı. 

Yeni dünyanın iş modellerinde artık değişim kaçınılmaz. Hepimiz başarmak için emek veriyoruz ve hepimizin bunun sonucunda ortak hedefi takım olarak faydalı iş çıktıları üretmek.  

İşte bu yüzden Agile, beraberinde getirdiği kültür değişimiyle birlikte tam da ihtiyacımız olan çalışma modeli. İş işten geçmeden, en efektif sonuç için bizi sürekli doğru yolda tutan ve “sonucu değil süreci birlikte yöneterek” ortak başarı hazzı sağlayan yol arkadaşımız; çevik çalışma modelimiz.

Adım adım müşteri deneyimine kulak vererek, beklenti ve ihtiyaçları doğru anlayıp bunun neticesinde hem hızlı hem de memnun edici sonuçlar yaratmaktan daha keyifli ne olabilir? 

 • Planla
 • Uygula
 • Kontrol et
 • Önlem al

Bu dört adım, çevik dünyanın müşterinin sesini dinleyerek, işinin uzmanı takımlar vasıtasıyla geliştirdiği yeni kültürün temel değerlerini oluşturuyor. 

Doğru bir süreç yönetiminde başarı ihtimali her zaman daha fazla 

The Standish Group’un 10 binin üzerinde projenin takibi yöntemiyle 2015 yılında oluşturduğu Chaos Report‘a göre çevik pratiklerle devam eden yazılım projeleri yüzde 9 oranında başarısızlıkla sonuçlanırken, standart yöntemlerle yönetilen projelerde bu oran yüzde 29’a çıkıyor. Bu da bize gösteriyor ki, sonuca giderken iyi planlanmış, örnekleri iyi uygulanmış, her adımında detaylı kontrolleri yapılmış ve olası hatalar su yüzüne çıkarılarak önlemleri alınmış bir süreç yönetiminde başarısız olmak çok daha zor. 

Değişimin odak noktası insan, ilk koşulu ise istek ve harekettir. İstekli, meraklı, öz disiplin sahibi ve sayısız güçlü yanı olan insan, değişim yolculuğunda bir konuyu ne kadar içselleştirir, ne kadar sahiplenirse, sonuç da o kadar başarılı olur.  

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda dünyamızın ne kadar çabuk değiştiğini görüyoruz. Bu değişimler belirsizlikleri de beraberinde getiriyor. İnsan doğası gereği belirsizlikleri hiç sevmemekle birlikte hayatta kalabilmek için bununla yaşamayı da öğrenmek zorunda. İşte bu gerçeklerden yola çıkarak tüm değişkenlik, bilinmezlik, karmaşıklık ve belirsizlik ortamında bağlılıkla çalışabilecek ve organizasyonlarımızı geleceğe taşıyacak takım arkadaşlarına ihtiyacımız var.

Artık ben yok. Biz varız 

Bu kuvvetli ve dinmeyecek fırtınada bir başımıza olamayız. Ekibimizle kol kola, ortak aklı ve gücü kullanarak ilerleyecek ve hayatta kalacağız. Biz olarak var olan ve her adımında ortak akılla adım adım büyüyen organizasyonları düşündüğümüzde, çevikliği bir yaşam biçimi halinde içselleştirmiş ve aşağıdaki unsurlara emek vermiş yapıları görüyoruz.

 • Yetkilendirmek
 • Bir amaç tanımlamak
 • Dahil etmek
 • Kaynak ayırmak
 • Ölçüm yapmak
 • Ödüllendirmek

Hedefler, ulaşmak istediğimiz sonuçlarla ilgilidir. Sistemler ise o süreçlere giden adımlarla… Elbette bir işe başladığınızda bir amacınız, bir hedefiniz var ancak hedef sadece sonuçta ulaşmak istediğimiz noktadır. Oysa burada amaç, hedefe ulaşmak gayretiyle süreçten uzaklaşmamak ve düzgün süreç tasarımı yoluyla hedefi gerçekleştirme olasılığını maksimize etmektir.

Müzisyenseniz hedefiniz yeni bir parçayı çalmak olabilir. Sisteminiz ise ne kadar sık pratik yaptığınız, farklı ölçüleri nasıl parçalara bölüp çaldığınız ve eğitmenlerinizden nasıl geri bildirim aldığınızdır. 

O halde kendimize bir soru soralım: Hedefinizi tamamen yok sayıp sisteminize odaklansanız yine de başarılı olur musunuz?

Diyelim bir basketbol koçusunuz ve şampiyonluğu kazanma hedefini yok sayıp sadece takımınızın her gün antrenmanlarda yaptıklarına odaklansanız yine de şampiyon olabilir misiniz?

Bence cevap evet. 

Daha iyi sonuçlar istiyorsanız hedef koymayı unutun, onun yerine sisteminize odaklanın. Sonucu değil, süreci yönetin… 

 

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

 

 • Kaynak: Atomik alışkanlıklar
 • (İnfoloji.com) 
 • (mediaclıckblog.com)

 

 

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.