#ef7e12

Bağımlılıklar Nasıl Azaltılır?

Barış Erkent // Çevik Koç - Allianz Türkiye

Bir önceki yazıda bağımlılıkların nedenleri ve türlerine değinmiş, etkin bağımlılık yönetimi için bazı ipuçlarıyla yazıyı sonlandırmıştık. Gelin bunu biraz açalım ve soralım: Bağımlılıklar nasıl azaltılır?

Çevik çalışma, bağımlılıkları ortadan kaldırmayı ve değer artışı sağlamayı varsayılan kabul eder. 

İdeal bir dünyada aralarında minimum etkileşimle uçtan uca ürün oluşturan ve teslim eden ekiplerden bahsedilebilir ancak bu durum çoğu kez mümkün değildir. En azından ilk aşamada bu gerçekleşmez. 

Ekiplerin bağımlılıklarını tamamen ortadan kaldırmasını engelleyen çok sayıda etken var. Böyle bir senaryoda biz bağımlılıkları nasıl azaltabileceğimize odaklanalım. Bakalım neler yapabiliriz.

Otomasyon: Mümkünse tekrarlı görevler otomatikleştirilir ve kontroller eklenebilir. 

Süreçleri standartlaştırma: Otomatikleştirilemese de süreçler standart hale getirilebilir.

Katılım modellerini kullanma: Paydaşlar nezdinde belirli aralıklarla ekipler arası bağımlılıkları yönetmek için bazı roller ve fonksiyonlardan destek alınabilir (Scrum master, Product owner, Program/Portföy yönetim ofisi gibi).

Gatekeeper stratejisi: Bağımlılıkların çözüleceğinden emin olana kadar sprinte bağımlılık gerektiren hikâyeleri almamak.

İzleme araçlarını kullanma: Bağımlılıkları görünür kılmak için jira gibi araçlar üzerinden hikâyeler ve görevler arasındaki ilişkileri görselleştirme, bağımlılıkların haritasını oluşturmak.

Mikro yönetim: Bağımlılıkları çözmek büyük bir efor gerektirecekse yeni bir tasarım oluşturmak, takım seviyesinde proaktif çalışmak.

Geçici eşleştirme: Bağımlılık gerektiren işlerde sorumlu taraflarla eş programlama yapmak. Eşli programlamayla bir takım üyesi ve diğer takım üyesi geçici olarak birlikte çalışabilir. Ayrıca takım üyeleri arasında belli aralıklarla rotasyon yapılması büyük resmi görmede ve kişiler arasında beceri seti geliştirmede fayda sağlayabilir.

Bağımlılığı kapsamdan çıkarma: Çalışmada aktivite bağımlılığı varsa bağımlılık bertaraf edilebilir. Örneğin üretim ortamı bekleniyorsa, geçici bir çalışma alanı kurup teslimat yapılabilir.

Ortak hedeflere odaklanma: Hedeflerle uyumluluk ve işlerin önemi üzerine resmi olmayan organizasyonlar yaparak endişeler ve teşvikler üzerine ekiplerle bir araya gelinebilir.

Check-in: İhtiyaçları önceliklendirmek için ekiplerle tekrarlayan toplantılar yapılır.

Stand-up: Günlük ayakta yapılan toplantılara bağımlı ekip üyelerini dahil etmek ya da temsilci göndermek (Birbirlerinin öncelikleri ve engelleri üzerine şeffaflık sağlamak).

Çeyrek bazlı retrospektif: İlişkiler ve iyileştirme alanları üzerine üçer aylık retro toplantıları yapmak. 

Çevik liderler açısından değer akışlarını yönetecek yalın analizler yanında ekiplerin öncelik belirleme kaslarını geliştirerek bağımlılıkları azaltmayı teşvik etmek kültürel dönüşümün bir parçası. 

Bu soruyu cevaplayarak siz de durumunuzu gözden geçirebilirsiniz: Siz ne kadar bağımlısınız?

 

Ufak bir not: Bu konu hakkında merak ettiklerini sormak için buraya tıklayarak bize ulaşabilirsin.

 

 

****

Kaynakça

https://betterprogramming.pub/11-strategies-for-managing-dependencies-between-agile-squads-aac11e3c1f11

https://www.planview.com/resources/guide/what-is-agile-program-management/agile-teams-dependency-management-visualization/

https://www.scrum.org/resources/blog/eliminate-dependencies-dont-manage-them

https://medium.com/agile-outside-the-box/dependency-management-techniques-187f888a6aad

https://resources.scrumalliance.org/Article/managing-dependencies-scrum?utm_campaign=Guide%20Submitted%20Articles&utm_content=177712520&utm_medium=social&utm_source=twitter&hss_channel=tw-20000536

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.