#ef7e12

Aradığınız Cevaplar Ekolojide

Emel Yayla // Allianz Türkiye - Çevik Koç

Size, iki farklı ekosistemin kesiştiği bölgelerdeki yaşam çeşitliliğini açıklayan ekolojik bir kavramdan bahsedeceğim: Kenar Etkisi (Edge Effect). 

Bu kesişim bölgelerine ekoton deniyor. En önemli özelliği her iki bölgeden çok daha fazla, hatta benzersiz yaşam çeşitliliğine sahip olması. İşte bu Kenar Etkisi oluyor. Sulak alanların karayla kesiştiği veya ormanların bitip otlakların başladığı bölgeleri buna örnek olarak verebiliriz.  

 

kesişim kümesi

                                   Kaynak

Peki bu bölgeleri böylesine özel kılan nedir? 

Buradaki canlılar, her iki bölgenin de sahip olduğu tüm özellikleri, besin ve yaşam çeşitliliğini kullanıyor ve yeni koşullara hızla adapte oluyorlar. Ayrıca bu bölgelerde yeni canlı çeşitliliği de artıyor. 

Kısaca “Bu alanlar çok daha yaratıcı ve verimli” desem artık size daha tanıdık gelen kavramlardan bahsetmeye başlamış olur muyum?    

Farklı uzmanlık alanları ve tecrübeye sahip insanları bir araya getirerek birlikte çalışmak, yeni bir ekoton oluşturmak... İşte sihir burada. Farklı insanlar, farklı fikirler, beklenmedik sonuçlar doğurabilir. 

Bir bireyden çok daha fazlası

Bizim HEY! adını verdiğimiz düzende çevik çalışan takımlar, iş dünyasında bu kavrama denk gelen en güzel örnekler. Çevik çalışan takımlar hem hedeflerine ulaşabilmeleri için ihtiyaç duydukları tüm yetkinlikleri barındırmak hem de çok sesliliği ve yaratıcılığı desteklemek amacıyla farklı fonksiyonlardan gelen takım arkadaşlarıyla kuruluyor. Örnek mi? Bir takımda hem yazılım uzmanı hem kampanya uzmanı hem de çok iyi ürün bilgisine sahip bir uzman bir arada çalışabiliyor. 

Oluşturulan bu ekosistem sayesinde herkes kendi bilgi ve deneyimini, farklı fikirlerini masaya getirebiliyor, hızlı kararlar alınabiliyor. Takım her bir bireyin toplamından çok daha büyük bir güce bu çeşitlilik sayesinde sahip oluyor ve Kenar Etkisi ortaya çıkıyor. 

Yeni bir ürün geliştirmek, bir problemi çözmek, yeni süreçler tasarlamak için farklı ve yaratıcı çözümler mi istiyorsunuz?

Kenar Etkisi’ni nasıl yaratırım” diye düşünmeye ne dersiniz?  

Comments

Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.